Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Jacek Puciato 15.11.2014

Ks. prof. Michał Heller: wizja Boga? Nie musi być tak naiwnie, jak sobie wyobrażamy

Znakomity teolog opowiadał w Dwójce o napięciach między nauką a wiarą. O tym, że na ów konflikt wpływ może mieć również pewien tradycyjny obraz Boga.
Świat stworzony przez Boga i świat, u którego początków stoi wg fizyków Wielki Wybuch - czy można pogodzić religijną  i naukową wizję kosmosu? Na zdj. fragm. witrażu Bóg Ojciec Stanisława WyspiańskiegoŚwiat stworzony przez Boga i świat, u którego początków stoi wg fizyków Wielki Wybuch - czy można pogodzić religijną i naukową wizję kosmosu? Na zdj. fragm. witrażu "Bóg Ojciec" Stanisława WyspiańskiegoLestat (Jan Mehlich)/Wikipedia, lic. CC BY-SA 3.0
Posłuchaj
  • Z ks. prof. Michałem Hellerem i z Piotrem Majorczykiem rozmawia Hanna Maria Giza (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Czytaj także

– Lubię wizję Boga, który istnieje nie w czasie, ale poza nim. W przestrzeni, która obejmuje całą historię ludzkości: dla Boga i stworzenie świata, i nasza modlitwa są w tej samej chwili. W takiej wizji On ma zupełnie inne możliwości działania, niż nam się wydaje – mówił ks. prof. Michał Heller.
Taka wizja pozwala na odejście od naiwnego, zdaniem ks. Hellera, obrazu Boga ingerującego  nieustannie, pod wpływem ludzkich próśb, w świat. – To nie jest tak, że my mówimy, a Pan Bóg słucha. To jest znacznie bardziej wyrafinowane. I to jest to, co nazywamy tajemnicą.
Czy można pogodzić naukowe i religijnie metody poznania? W jakiego Boga wierzą naukowcy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
***
Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Gość: ks. prof. Michał Heller (teolog, profesor nauk filozoficznych, laureat m.in. Nagrody Templetona przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią), Piotr Majorczyk (z wydawnictwa Copernicus Center Press, działającego pod auspicjami Centrum Kopernika, ufundowanego przez ks. M. Hellera)

Data emisji: 15.11

Godzina emisji: 16.00

jp, pg