Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 31.12.2017

Wydarzenia na świecie w 2017 roku. Podsumowanie

Rywalizacja między starym a nowym porządkiem w Europie i na świecie, spadek popularności szkockich nacjonalistów i unieważnienie wyborów w Afryce to – zdaniem dziennikarzy Redakcji Międzynarodowej Polskiego Radia – najważniejsze wydarzenia mijającego roku. Gośćmi Świata w Powiększeniu byli Grzegorz Ślubowski, Agata Kasprolewicz i Magdalena Skajewska.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne EASTNEWS/AFP PHOTO / NASA Earth Observatory/NOAA NGDC/"

Jak podkreśliła w Polskim Radiu 24 Agata Kasprolewicz, do najbardziej zaskakujących wydarzeń 2017 roku w Europie można zaliczyć wynik wyborów w Wielkiej Brytanii dla Szkocji. – Zaobserwowaliśmy wielki upadek szkockich nacjonalistów, Szkockiej Partii Narodowej. Miał to być rok, w którym zobaczymy jak Zjednoczone Królestwo się rozpada. To się jednak nie udało, co odczytuję jako triumf rozumu nad emocjami, co w dzisiejszej polityce jest zaskoczeniem – zauważyła.

Skajewska dodała, że w skali globalnej zaskoczyło ją to, co wydarzyło się na kontynencie afrykańskim, w Kenii. – Po raz pierwszy wybory w Afryce zostały unieważnione przez Sąd Najwyższy. To historyczny moment nie tylko dla Kenii i całej Afryki, ale też nauczka dla Zachodu. Wybory te były bowiem obserwowane przez zachodnich wysłanników. Jest to więc triumf sądownictwa i demokracji kenijskiej – zauważyła.

Zdaniem Grzegorza Ślubowskiego, najważniejszym trendem mijającego roku jest to, że „w dalszym ciągu panuje rywalizacja pomiędzy starym porządkiem - czyli liberalnymi demokracjami z jednej strony - a z drugiej tym, co ma je zastąpić”. - To jak gdyby rywalizacja na linii Donald Trump - Emmanuel Macron. Nie wiadomo jednak, czy nadchodzący rok przyniesie zwycięstwo którejkolwiek ze stron – stwierdził Ślubowski.

Magdalena Skajewska odniosła się z kolei do faktu, że Francja została uznana przez magazyn „The Economist” „Krajem roku 2017”. - Przypomina mi to sytuację, gdy na początku swojej prezydentury Barack Obama otrzymał pokojową nagrodę Nobla. Macrona chwali się od początku jego prezydentury, ale efekty reform - przede wszystkim reformy rynku pracy - będziemy widzieć dopiero za kilkanaście miesięcy lub kilka lat – zaznaczyła. Jak stwierdziła, „Macrona i Francję nagrodzono trochę przedwcześnie”.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Michał Żakowski.

Polskie Radio 24/pr

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 31.12.17

Godzina emisji: 19:30