Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 21.03.2018

Sejmowe expose ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza

Pozycja międzynarodowa Polski wynika z silnej pozycji, jaką posiada ona w Europie - powiedział szef MSZ przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku. Wystąpienie ministra transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. W PR24 można też było wysłuchać komentarza prezydenta Andrzeja Dudy. 

Jacek Czaputowicz przedstawił cztery tezy - dotyczące pozycji Polski w świecie, Unii Europejskiej, bezpieczeństwa i stosunków ze Stanami Zjednoczonymi oraz polityki wobec Rosji.

Jak powiedział szef MSZ, "źródłem atrakcyjności Polski i zarazem zdolności jej skutecznego oddziaływania na procesy decyzyjne, czy to jako sojusznika w ramach NATO, czy też partnera w strukturach Unii Europejskiej, jest jej zdolność do artykułowania interesów państw naszego regionu i działania w roli ich adwokata". Podkreślił, że odbywać się to może przy pełnym poszanowaniu dla podmiotowości politycznej naszych partnerów z sąsiedztwa.
- Na Polsce, jako największym państwie w regionie, leży główny ciężar promocji i obrony zbieżnych z polskimi interesów naszych regionalnych partnerów - dodał szef MSZ.

Mówiąc o Unii Europejskiej, powiedział, że znajduje się ona w kryzysie - zarówno w sferze instytucjonalnej, aksjologicznej, jak i bezpieczeństwa zewnętrznego. Podkreślił, że kryzys procedur demokratycznych w państwach członkowskich i przeniesienie rzeczywistych procesów decyzyjnych do nieformalnych gremiów, prowadzi do osłabienia pozycji Unii, narastania eurosceptycyzmu i renacjonalizacji polityk państw europejskich.

Szef MSZ mówił także o wojskowej obecności Stanów Zjednoczonych w Europie i ich silnej pozycji w NATO, która ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa militarnego Polski i całego regionu. "W interesie Polski i Europy Środkowo-Wschodniej jest trwałe zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części świata. Polska jest jak najżywotniej zainteresowana utrzymaniem silnych więzi transatlantyckich. Ich nieustanne wzmacnianie i rozwój są fundamentalnym zadaniem polskiej polityki bezpieczeństwa" - podkreślił Jacek Czaputowicz.

Minister poruszył też temat zagrożenia dla zbudowania podmiotowości Polski w stosunkach międzynarodowych jakim jest polityka Rosji. - Rosja dąży do rewizji porządku politycznego w Europie, który ukształtował się po 1989 r. i przyniósł Polsce przywrócenie niepodległości. Instrumentami osiągania tego celu są zaś destabilizacja licznych rejonów w bliższym i dalszym sąsiedztwie Polski, działanie na rzecz zaostrzenia podziałów politycznych wewnątrz poszczególnych państw, jak i między nimi, rozbijanie jedności transatlantyckiej, oraz pogłębianie podziałów wewnątrz Unii Europejskiej - mówił minister.

Minister spraw zagranicznych zaznaczył, że przyjazne relacje z Niemcami są warunkiem powodzenia wszelkich pozytywnych projektów zgłaszanych na forum Unii Europejskiej. Dodał, że w wielu obszarach działalności Unii, takich jak współpraca obronna, polityka fiskalna, czy konsekwencje Brexitu, oba kraje prezentują zbliżone stanowiska. - Doceniamy także rolę Niemiec w utrzymywaniu sankcji nałożonych na Rosję w związku z jej agresją na Krymie i w Donbasie - dodał szef resortu dyplomacji. Podkreślił jednocześnie, że Polska ma również świadomość spraw, które dzielą oba kraje. Wśród nich wskazał kwestie projektu budowy Nord Stream 2, a także kwestie reparacji wojennych za straty poniesione w czasie II wojny światowej.

Minister Jacek Czaputowicz wskazał również na Francję jako ważnego partnera Polski. - Łączą nas szczególne więzy historyczne. Z wdzięcznością wspominamy wsparcie Francuzów dla wolności i niepodległości Polski; dla Wielkiej Emigracji, paryskiej Kultury i Solidarności. Polacy cenią wysoko francuską kulturę - zaznaczył. 

Jacek Czaputowicz zapowiedział dalsze rozmowy z prezydentem Emmanuelem Macronem na temat przyszłego kształtu Unii Europejskiej. Dodał również, że Polska widzi we Francji kluczowego partnera we współpracy wojskowej, zarówno w stosunkach dwustronnych, jak i w ramach NATO oraz Unii. 
Wśród ważnych europejskich partnerów minister wskazał również Wielką Brytanię. Minister podkreślił, że oba kraje współpracują zarówno na poziomie gospodarczym, biznesowym jak i naukowym. "W tym roku obchodzimy Polsko-Brytyjski Rok Przedsiębiorczości, Nauki i Innowacji. W maju odbędzie się Forum biznesowe. Prowadzimy prace nad stworzeniem nowego mechanizmu regularnych konsultacji w kwestiach gospodarczych" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Po wystąpieniu szefa dyplomacji rozpocznie się debata, która zaplanowano do godz. 18.00.

____________________ 

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 09:05