Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 14.04.2018

Gen. Roman Polko: atak rakietowy w Syrii to tylko polityczna demonstracja

- Operacja była przeprowadzona precyzyjnie, ale cele były drugorzędne. Prawdziwe obiekty, które trzeba zaatakować, by powstrzymać reżim Asada, są chronione przez Rosjan. Za użycie bezprawne broni chemiczne Zachód nie zdecydował się uderzyć tam, gdzie stacjonują wojska rosyjskie. To pokazuje, że konflikt jest nierozwiązywalny, jeśli nie dojdzie do porozumienia – powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko.
Generał Roman PolkoGenerał Roman Polko ADAM GUZ/REPORTER/EASTNEWS

Według gen Romana Polko w konflikcie syryjskim najmniej ważni są cywile. - Rozgrywane są tam interesy wielu krajów, a najmniejszym problemem jest ludność Syrii. 20 proc. obywateli Syrii opuściła już kraj. Jeśli chcemy mówić o prawdziwej operacji w Syrii, a nie tylko politycznej demonstracji, to musiałaby być to skala działań jak w Iraku – masowe uderzenia na obiekty rządowe i operacja lądowa – mówił gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem wojskowego bez operacji wojskowej Syria będzie nadal źródłem destabilizacji na świecie. - Konsekwencje ataku będą niewielkie. Reżimowi Asada uderzenie nie zaszkodziło. Magazynów broni chemicznej z pewnością jest więcej, a możliwości produkcji broni nadal istnieją. Trzeba wyeliminować przywódców, którzy są w stanie stosować śmiercionośną broń przeciwko swoim obywatelom. 100 milionów dolarów wystrzelonych w postaci rakiet Tomahawk to była tylko polityczna demonstracja. W istocie sytuacja się nie zmieniła. Potrzebna są uzgodnienia z Rosją i Iranem jaki ma być status w Syrii. Gdy dyplomacja nie przyniesie rezultatów, to trzeba działać na lądzie – przekonywał gen. Polko.

Stany Zjednoczone i inne państwa NATO wielokrotnie ostrzegały Rosję, aby nie wspierała syryjskiego dyktatora, który ma na rękach krew własnych obywateli. Działające w Londynie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że w ciągu ostatnich tygodni syryjskie wojska rządowe, wspierane przez Rosyjskie lotnictwo zabiły we Wschodniej Gucie około 2 tysięcy osób, z których większość to cywile. W ataku chemicznym w Dumie życie straciło od 50 do 75 cywilów. Wojna w Syrii trwa od 7 lat. Międzynarodowe organizacje szacują, że zginęło w niej blisko 400 tysięcy osób, a 11 milionów uciekło z kraju szukając schronienia na całym świecie.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/PAP/IAR

______________________

Data emisji: 14.04.2018

Godzina emisji: 11:36