Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Borys 13.01.2015

Sawicki o funduszach UE: w pierwszej kolejności finansowanie dla małych gospodarstw

W bieżącym roku rozpocznie się udzielanie wsparcia polskiemu rolnictwu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, na lata 2014-2020.
Minister rolnictwa Marek SawickiMinister rolnictwa Marek SawickiStagiaireMGIMO/Wikipedia
Posłuchaj
  • O wsparciu polskiego rolnictwa w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, na lata 2014-2020 w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki opowiada minister rolnictwa Marek Sawicki (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

Będą obowiązywać pewne priorytety podkreśla minister rolnictwa Marek Sawicki.

- Rada ministrów przyjęła Fundusz Stabilizacyjny. Mam nadzieję, że we wtorek rada ministrów przyjmie także ustawę wprowadzającą nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. To nam otworzy drogę do wydawania rozporządzeń i uruchamiania naborów na działania, które zaprogramowane są na kwotę 13, 5 mld euro. Przy czym 4,9 mld euro są to środki krajowe i jest to, po Austrii, największe współfinansowanie z budżetu krajowego – wyjaśnia rozmówca. - Warto zwrócić uwagę na to, że Polska jest jednym z pierwszych trzech państw, które uzyskały pozytywną opinię dla realizacji nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Moim cele będzie jak najszybsze uruchomienie jak najszerszej palety działań. I tu chciałbym, żeby w pierwszej kolejności uruchomić finansowanie dla małych gospodarstw – na modernizację i premie dla młodego rolnika - mówi minister.

Polskie rolnictwo ma się dobrze

- Polskie rolnictwo jest konkurencyjne, bo w ciągu kilkudziesięciu lat z nowej 12 członków UE Polska jest jedynym państwem, które zwiększyło swoją produkcję rolną o ponad 30 proc., a w pozostały państwach unijnych, które weszły do struktura razem z nami, odnotowano co najmniej 10-procentowy spadek – przypomina Marek Sawicki.

Trzeba wspomagać mniejszych

Zdaniem rozmówcy rolnictwo mamy nierówne. - Mamy bardzo dobre, duże gospodarstwa towarowe i to one zapewniają nam możliwości eksportowe i produkcję rynkową. Ale mamy także rzeszę gospodarstw małych do 5 hektarów, jest ich 680 tys., które mogą stać się gospodarstwami rynkowymi, także samodzielnymi pod względem finansowym. Ale ważne, żeby wykorzystały one narzędzia, które są im oferowane. Chodzi o premię dla małego gospodarstwa. A także sięganie po środki do rozwijania przedsiębiorczości poza rolnictwem. Na to są duże pieniądze. Zależy mi na tym, żeby na bazie tych małych gospodarstw utworzyć bazę do produkcji żywności o podwyższonej jakości z jednoczesnym przetwarzaniem ich w gospodarstwach. Z jednoczesną sprzedażą bezpośrednią .

Kwota, przeznaczona na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, wynosi trzynaście miliardów  pięćset  trzynaście milionów euro. W tym osiem  miliardów pięćset dziewięćdziesiąt osiem milionów pochodzi z Unii, a prawie pięć miliardów euro, z naszego krajowego budżetu.

Elżbieta Mamos, abo