Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 27.04.2015

Fundusze unijne: dolnośląska sieć internetowa oddana do użytku

Oddano do użytku dolnośląską szerokopasmową sieć internetową. Zapewni dostęp do szybkiego internetu 340 tys. gospodarstwom domowym. Dolny Śląsk to czwarty w kraju region, który wybudował infrastrukturę przeciw wykluczeniu cyfrowemu.
InternetInternetPixabay.com

Jak powiedział w poniedziałek na oficjalnej uroczystości oddania do użytku tej inwestycji marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, sieć jest skokiem cywilizacyjnym przede wszystkim dla mieszkańców wsi i małych miejscowości w regionie.
- Szczególnie tam np. na terenach podgórskich dorośli jak i dzieci zyskują łatwy, szybki dostęp do zasobów internetu, a tym samym możliwość edukacji i rozwoju - dodał Przybylski.
Cyfryzacja ma zakończyć się w 2020 roku
Wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski powiedział dziennikarzom, że cyfryzacja całego kraju odbywa się w zaplanowany i skuteczny sposób i ma szanse zakończyć się do 2020 roku.
- Dolny Śląsk jako czwarte województwo oddaje do użytku szerokopasmową sieć szkieletową, która daje dostęp do internetu o prędkości minimum 30 megabitów. W 2020 roku mieszkańcy całej Polski będą mieli taki dostęp, a połowa Polaków nawet internet o prędkości 100 megabitów - mówił Huskowski.
Na Dolnym Śląsku od maja 2013 roku wybudowano m.in. ponad 1600 km sieci kanalizacyjnej, w której położono światłowód, powstały 82 węzły dystrybucyjne i 9 węzłów szkieletowych.
Dolnośląska sieć internetowa ma dwa połączenia z uruchomioną już podobną inwestycją w Wielkopolsce oraz szerokopasmową siecią woj. lubuskiego.
Budowa dolnośląskiej sieci rozpoczęła się, a inwestycję wykonało konsorcjum firm: Wasko SA, Fonbud Sp. z o.o. i Telnet S.K.A.
Koszt inwestycji to ponad 215 mln zł
Dolnośląska Sieć Szerokopasmowa to inwestycja za ponad 215 mln zł. Jest finansowana z funduszy europejskich i samorządowych. Zapewni dostęp do szybkiego internetu 340 tys. gospodarstw domowych. Projekt przewiduje w sumie prawie 600 punktów dostępu do sieci szerokopasmowej. W zasięgu tej sieci ma się znaleźć ponad tysiąc wsi i małych miejscowości.

PAP, awi