Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Anna Wiśniewska 07.05.2015

Fundusze UE 2014-2020 dla przedsiębiorców

Podnoszenie poziomu innowacyjności gospodarki jest kluczowym celem polityki rozwojowej. O środkach europejskich na ten cel, w tym zwłaszcza wsparciu przedsiębiorczości, wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski mówił podczas debaty pn. „Fundusze unijne motorem rozwoju gospodarki – perspektywa 2014-2020”.
EuroEuroPixabay

Odbyła się ona 5 maja 2015 r. w Warszawie.

Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu "Rendez-vous biznesu" przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą. W każdy pierwszy wtorek miesiąca, eksperci i przedstawiciele firm spotykają się, by rozmawiać na tematy ekonomiczne, społeczne i polityczne. W tym miesiącu dyskusja dotyczy funduszy UE 2014-2020 dla przedsiębiorców – jakie programy dedykowane są wsparciu firm, które działania i projekty mają największą szansę na uzyskanie finansowania,  na co należy zwracać uwagę przy wypełnianiu wniosków?

"Największe kwoty na infrastrukturę transportową"

– Największe kwoty zainwestujemy w infrastrukturę transportową, ale największy wzrost wydatków nastąpi w sferze innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców – poinformował wiceminister Orłowski i przypomniał, że firmy obok samorządów, będą głównym beneficjentami funduszy UE.  Środki będą pochodzić przede wszystkim z Programów Inteligentny Rozwój Rozwój Polski Wschodniej oraz 16 programów regionalnych, zarządzanymi przez Urzędy Marszałkowskie poszczególnych województw.

– Wsparcie w ramach polityki spójności 2014-2020 będzie skoncentrowane na sektorze MŚP. Duże firmy będą mogły otrzymać wsparcie w zakresie inwestycji dotyczących wzmacniania badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji oraz wspierania przejścia na gospodarkę niskoemisyjną we wszystkich sektorach – powiedział wiceszef resortu.

Wsparcie w zakresie tzw. inteligentnych specjalizacji

– W celu zapewnienia maksymalnego efektu podejmowanych działań, chcemy się skupić na dziedzinach stanowiących nasz potencjał, nasze mocne strony. W tym celu na poziomie kraju i w każdym z regionów identyfikowane są tzw. inteligentne specjalizacje – podkreślił Paweł Orłowski. W zakresie innowacji i prac B+R wsparcie dla przedsiębiorców będzie możliwe jedynie w ich zakresie. Natomiast projekty inwestycyjne firm z sektora MŚP, przyczyniające się do poprawy ich konkurencyjności, wpisujące się w obszary uznane za inteligentne specjalizacje, otrzymają preferencje na etapie składania wniosków.

Planowane jest również szersze wykorzystywanie instrumentów finansowych. – Będą one głównie wykorzystywane w działaniach dotyczących wzmacniania konkurencyjności MŚP, tworzenia firm, inwestycji w B+R i innowacje, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii, czy gospodarki odpadami. Wachlarz oferowanych form wsparcia obejmuje przede wszystkim pożyczki i poręczenia, a także wejścia kapitałowe – poinformował wiceminister infrastruktury i rozwoju.

Źródło: www.mir.gov.pl, dta publikacji: 5.05.2015