Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 11.10.2018

Jak pracuje groomer? "Fryzjer i przyjaciel zwierząt"

- Czeszemy psy, kąpiemy z użyciem specjalnych kosmetyków, obcinamy pazurki, trymujemy, strzyżemy sierść. Czasem pracujemy też nad zachowaniem nie tylko psa, ale i klienta - mówiła Karolina Mroczek, groomerka.

buldog francuski 1200.jpg
Psy brachycefaliczne. Jak się nimi opiekować?

Do tego dochodzi m.in. mycie psich ząbków, dzięki czemu nie mają potem kamienia nazębnego. Profesja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. - To jednak ciężka praca, fizycznie a w salonach jest zawsze dużo sierści, co nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia. Czasem też przychodzą do nas zwierzęta agresywne, albo szczególnie lękliwe - tłumaczyła. Jak mówiła, jeśli chcemy otworzyć własny salon, warto znaleźć miejsce nieopodal parku, albo gabinetu weterynaryjnego. - Tam, gdzie na spacery ze swoimi pupilami wychodzą "psiarze". Jeśli do tego uda nam się zdobyć serce sąsiadów, wieść szybko się rozniesie - polecała. - Ulotki i odpowiednie działania w internecie oczywiście także nam pomogą. 

Zazwyczaj rozmawiam ze zwierzętami podczas wizyt. Opowiadam im, co będę robiła, mówię nawet o pogodzie, próbuję do nich dotrzeć. Wówczas - mam nadzieję - mniej się stresują widząc np. suszarkę Karolina Mroczek

W salonie groomerskim znajduje się stół, wanna, kosmetyki, maszynka i nożyczki. To podstawowe wyposażenie. A czym jest w zawodowym slangu "szubienica"? I dlaczego w zawodzie groomera najlepiej pracuje się w parach? Co trzeba zrobić i jakie kwalifikacje należy mieć, by założyć w Polsce salon groomerski? Dlaczego otwierając taką działalność warto mieć… własnego psa i dlaczego każdy groomer powinien być także dobrym behawiorystą? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Dominika Klimek

Data emisji: 11.10.2018

Godzina emisji: 14.15

kd/ac