Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 15.04.2021

Portugalski - szósty język świata, choć wcale niełatwy

Portugalia kusi turystów oceanem, widokami, pysznym jedzeniem, ale jej język bywa trudny. W dodatku ma swoje dwa warianty: europejski i brazylijski, a na etapie nauki warto wybrać jeden z nich. 
Edynburg_Anton_Ivanov_Shutterstock_663x364.jpg
Szkocja - kamienne szeregowce z kolorowymi drzwiami

W Portugalii znajdziemy najdłuższy most w Europie, który ma 17 km, najstarszą na świecie księgarnie z 1732 roku, a podobno jej mieszkańcy znają 365 potraw z dorsza, jedną na każdy dzień roku. 


Posłuchaj
22:53 czwórka dajesz radę 15.04.2021 portugalia.mp3 O języku portugalskim opowiadają lektorka Anna Kośmider-Leal i uczennica Katarzyna Lelow (Dajesz radę/Czwórka)

Gdy wyjazdy są niemal niemożliwe do realizacji to wycieczkę do tego kraju możemy zacząć od kina. Ada Janiszewska zauważa, że naszą świadomość, gdy mówimy o Półwyspie Iberyjskim, zdominowały produkcje hiszpańskie, ale i Portugalia ma swoje dobre kino. "List" Manoela de Oliveira z 1999 roku, "Odejścia i powroty" z 2003 roku João César Monteiro czy "Pochód młodości" Pedro Costy to tylko niektóre z nich, a doceniane i nagradzane na festiwalach. 

Sprawdź także:

Portugalskim posługuje się ponad 220 milionów osób, głównie to osoby, które zamieszkują Portugalię i byłe portugalskie kolonie m.in. Brazylię, Mozambik czy Wyspy św. Tomasza - tam portugalski to język urzędowy. 

- Hiszpański jest zawsze bardziej w modzie niż portugalski. Portugalski pozostaje w jego cieniu, ale wydaje mi się, że to się zmienia - mówi Anna Kośmider-Leal, wykładowca akademicki i lektorka języka portugalskiego. - Widzę coraz większe zainteresowanie portugalskim. Kto zna portugalski "poradzi" sobie w Hiszpanii, a nawet we Włoszech czy we Francji.  - dodaje. 

Portugalski należy do grupy języków romańskich. Podobieństwa leksykalne i semantyczne z językami z tej grupy są zauważalne Anna Kośmider-Leal


Zdarza się, że Portugalczycy denerwują się, że większość mówi po hiszpańsku, dlatego też docenią wysiłek włożony w naukę ich języka. - Portugalczycy to naród niezmiernie przyjazny, otwarty na turystów, emigrantów, z sercem na dłoni. U nich turysta czuje się dobrze - mówi lektorka. - Polacy i Portugalczycy mają dużo wspólnego - dodaje.

Anna Kośmider-Leal szczególną uwagę zwraca na naukę tego języka. Już na początku poleca wybrać wariant portugalskiego, którego chcemy się uczyć.  - Ten brazylijski jest bardziej śpiewny, w rytmie samby, zaś europejski bardziej twardy, nosowy. Różnice między tymi wariantami przede wszystkim dotyczą wymowy, melodii języka - wyjaśnia. 

Znajomość hiszpańskiego, przy nauce portugalskiego, może być naszym przyjacielem, ale i wrogiem Anna Kośmider-Leal

Języki portugalski i hiszpański mają ze sobą wiele wspólnego, mówi się, że nawet 70 procent słów jest identyczne. Jednak, jak przestrzega gość Anny Hardej, mogą mieć one różne znaczenia, różne wymowy. 

Posłuchaj także:

Pierwsze kroki w nauce portugalskiego stawia Kasia Lelow, która w Portugalii mieszka już od 2 lat i prowadzi bloga "Polka w Portugalii". Jak przyznaje, do tej pory porozumiewała się głownie angielskim, w Portugalii niemal wszyscy go znają, i polski, jest tam duże środowisko polonijne. 
- Z mojej strony decyzja o nauce portugalskiego to ukłon w stronę Portugalczyków, których znam, z którymi się przyjaźnię.  Taki mój krok, ukłon w stronę ich kultury - podkreśla i nie ukrywa, że może znajomość portugalskiego przydać się w poszukiwaniach pracy. 

Blogerka nie ukrywa, że ma problemy z wymową portugalskiego "r". - Dla mnie ten język jest wyzwaniem, jest dość trudny, ale piękny - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziWeronika Puszkar

Materiał przygotowałaAda Janiszewska

Gość: Anna Kośmider-Leal (wykładowca akademicki i lektorka języka portugalskiego), Kasia Lelow (blogerka)

Data emisji: 15.04.2021

Godz. emisji: 14.08

pj