Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 25.01.2022

Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? 

Czy edukacja w Polsce różni się od edukacji w innych krajach europejskich i na świecie? Na to pytanie odpowiedziała w audycji Strefa Rodzica Oktawia Gorzeńska, autorka książki projekt zmiany od frustracji do satysfakcji w pracy w szkole. Czy właściwie istnieje szkoła idealna? Jakie warunki powinna spełnić, by zbliżyć się do ideału? 

Placówka edukacyjna, która miałaby posłużyć za pierwowzór dla innych szkół powinna zapewnić uczniom przede wszystkim możliwość poznania samych siebie. Przemyślana edukacja, nacisk na transformację cyfrową przy jednoczesnym wzmacnianiu talentów dzieci i młodzieży może okazać się kluczem. Balans, różnorodność i praca zespołowa to tylko niektóre z haseł, które mogłyby określać szkołę idealną. 

Posłuchaj
60:00 2022_01_21 21_00_11_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? Cz.1

W dużej liczbie krajów system edukacji wciąż pozostawia wiele do życzenia. Niektóre szkoły mają większą autonomię, w innych utopijne wizje można odłożyć na bok. W wielu przypadkach zbliżenie się do wyżej wspomnianego ideału to długotrwały proces, który wymaga licznych zmian. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich wdrażać. 

Posłuchaj
58:57 Strefa rodzica 21.01.mp3 Szkoły w Polsce i na świecie. Od kogo powinniśmy się uczyć? Cz.2

Aby trafić na właściwą ścieżkę, czasem trzeba się porównać do innych. Często w dostrzeżeniu pewnych niedomagań pomóc może spojrzenie z perspektywy osoby z zewnątrz. O tym, którym krajom jest do edukacyjnej utopii bliżej, a którym dalej powiedziała w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Oktawia Gorzyńska. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa rodzica
Prowadził:  Mikołaj Foks  
Gość: Oktawia Gorzeńska, autorka książki "Projekt zmiana - od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole - warsztatownik"
Data emisji: 21.01.2022
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:
Edukacja domowa i szkoły demokratyczne. Nowe formy edukacji [POSŁUCHAJ]
Szkoła na nowo. Istotne zmiany w statucie
Jak wspierać pierwszoklasistów? Podpowiada psycholog
Konkursy szkolne - odkrywają talent dziecka, ale czy tylko?

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!