Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 09.06.2016

Anakonda-16. Słaba obecność sojuszników z Unii Europejskiej

14 tys. Amerykanów, 12 tys. Polaków, po 1,2 tys. Brytyjczyków i Hiszpanów oraz niecałe 2 tys. żołnierzy z pozostałych krajów NATO. To uczestnicy ćwiczeń Anakonda-16 trwających w Polsce od 6 czerwca.
Posłuchaj
  • Czy Anakonda-16 pokazuje słabość polskiego sojuszu wojskowego z państwami Europy Zachodniej? (Debata Jedynki)
Czytaj także

- Obecność naszych sojuszników europejskich jest symboliczna, ale dobrze, że jest, bo były wątpliwości, jak te ćwiczenia będą przebiegały. Pamiętamy, że były kłopoty z przejazdem wojsk i z tym, żeby nie drażnić Władimira Władimirowicza, który - jako pokojowy człowiek - lubi się zdenerwować - mówi dr hab. Romuald Szeremitiew.

Więcej na temat manewrów Anakonda-16 >>>  

Z kolei Marek Świerczyński podkreśla, że Anakondy nie udało się wpisać w harmonogram ćwiczeń NATO. Oficjalnie nie są to więc manewry Sojuszu Północnoatlantyckiego, tylko polskie ćwiczenia narodowe z udziałem najważniejszych sojuszników. - Proporcje udziału żołnierzy z różnych krajów pokazują, które państwa są de facto zdolne i chętne, by uczestniczyć w operacji obronnej w tym rejonie Europy - dodaje.

Mariusz Cielma z "Nowej Techniki Wojskowej" zauważa jeszcze, że nasz zachodni sąsiad - Niemcy - na tak duże ćwiczenia przysłał batalion inżynieryjny. - Oczywiście nie chcę umniejszać roli saperów na współczesnym polu walki, jest to formacja niezbędna, ale nie są to jednak jednostki bojowe - podkreśla.

Eksperci wyliczają też sprawy, którymi należałoby się zająć podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie i podkreślają, że wiele pytań należy zadawać nie wojskowym, a politykom i księgowym. Dyskutują również o słabej stronie desantu spadochroniarzy dokonanego pod Toruniem i o tym, czym może zaskoczyć nas Rosja.

Manewry Anakonda-16 potrwają do 17 czerwca.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski 

Goście: dr hab. Romuald Szeremitiew (szef Akademii Obrony Narodowej, były wiceminister obrony), Marek Świerczyński (starszy analityk ds. bezpieczeństwa, Polityka Insight) i Mariusz Cielma (redaktor naczelny "Nowej Techniki Wojskowej").

Data emisji: 9.06.2016

Godzina emisji: 17.25

mg/bch