Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Apolonia Cichocka 14.09.2017

Czy domaganie się reparacji za straty wojenne jest uzasadnione?

W czasie II wojny światowej Polska poniosła największe w stosunku do całkowitej liczby ludności i majątku narodowego straty osobowe i materialne ze wszystkich państw europejskich.

Na wniosek posła PiS Arkadiusza Mularczyka przygotowana została czterdziestostronicowa ekspertyza mająca na celu zweryfikowanie, czy zasadnym jest twierdzenie, że Polsce przysługują roszczenia wobec Niemiec. Reczniczka rządu Angeli Merkel mówiła, że Niemcy poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową, jednak kwestia reparacji wojennych została w przeszłości uregulowana prawnie i politycznie. 

Małgorzata Bonikowska zwracała uwagę na to, że kwestia reparacji wojennych jest sprawą niezwykle delikatną. - Mam nadzieję, że nikt nie kwestionuje tego, że Polska jest krajem poszkodowanym nie tylko w drugiej, ale i pierwszej wojnie światowej. Prawdopodobnie, gdyby nie wojna i komunizm, dziś moglibyśmy mieć wskaźniki wyższe niż Hiszpania - mówiła. Ekspert uważa, że do historii XX wieku Polacy wciąż pochodzą w sposób emocjonalny.

Jak doszło do tego, że państwo niemieckie uznało, że kwestia roszczeń powojennych została rozwiązana w przeszłości? Na to pytanie odpowiada publicysta Piotr Semka. - Po śmierci Stalina zaczęły pojawiać się pomysły scalenia Niemiec. Ceną za połączenie RFN i NRD miała być neutralizacja, zachętą - zrzeknięcie się przez Polskę się wszelkich roszczeń. W późniejszym okresie problem uznania granicy na Odrze i Nysie zepchnął sprawę reparacji na dalszy tor - tłumaczył gość debaty. 

Czy odzyskanie powojennych reparacji jest możliwe? W jaki sposób i z kim należy prowadzić dialog o trudnej, wspólnej przeszłości? O zasadności polskich żądań w sprawie reparacji wojennych od Niemiec rozmawiali goście radiowej Jedynki. Zapraszamy do wysłuchania debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), Piotr Semka (publicysta, tygodnik Do Rzeczy)

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 17.25

ac/mc