Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 14.09.2018

Rak piersi to epidemia XXI wieku

Jeden na pięciu mężczyzn i jedna na sześć kobiet zmierzy się w swoim życiu z chorobą nowotworową. Tak wynika z najnowszego opublikowanego 12 września raporty Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najczęstsze są nowotwory płuc, jelita i piersi.

Październik jest miesiącem raka piersi. W Polsce każdego dnia raka piersi u 47 Polek wykrywa się u właśnie ten nowotwór. Sześć tysięcy pacjentek umiera. Przewiduje się, że zachorowań na raka piersi będzie coraz więcej. - Nawet epidemiolodzy, którzy starają się dostosować do wszelkich definicji epidemiologii twierdzą, że za kilka, kilkanaście lat rak piersi będzie faktycznie epidemią - mówi dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.

Niepokojące dla specjalistów jest to, że duża liczba kobiet zgłasza się w zaawansowanym stadium choroby. - Młode kobiety uważają, że ten temat ich nie dotyczy, nie badają się. Temat profilaktyki jest im obcy - mówi Adrianna Sobol z fundacji Onkocafe. Dziwi się, że kobiety nie badają się i tłumaczy to strachem. Kobiety uważają, że lepiej nie wiedzieć, czy coś w organizmie się dzieje na zasadzie "mnie to nie dotyczy". Często też nie widzą, jak zbadać piersi.

Dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld dementuje powszechne przekonanie, że bardzo trudno dostać się do onkologa i zrobić badania. We wczesnym stadium raka pacjent nie ma żadnych dolegliwości, a tylko bardzo wczesne zdiagnozowanie raka daje 95 procent szans na całkowite wyleczenie.

Wyjaśnia, że kobiety w wieku 50-69 lat nie potrzebują żadnego skierowania na badania mammograficzne, zaś młodsze panie po wykryciu niepokojących zmian powinny natychmiast iść albo do ginekologa, albo prosto do onkologa, do którego nie potrzeba skierowania. - W naszym Centrum, które jest bardzo obłożone mamy terminy 2-3 tygodniowe - mówi lekarz.

Jakie są przyczyny zwiększonej zachorowalności na raka piersi? Jak zachować się po wykryciu niepokojących zmian? Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Karolina Rożej

Goście: dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld (Klinika Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii w Warszawie), Adrianna Sobol (fundacja Onkocafe)

Data emisji: 14.09.2018

Godzina emisji: 17.28

ag