Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Kaja Witkowska 22.01.2019

Konsekwencje brexitu według polityków

29 stycznia odbędzie się drugie głosowanie zatwierdzające brexit. Premier Theresa May prowadzi nadal rozmowy z opozycją, zarówno zewnętrzną, jak i w jej partii.

Szefowa rządu ma problem z uzyskaniem poparcia wystarczającej liczby posłów. Chodzi o tak zwany irlandzki bezpiecznik - wpisany w umowę z Unią mechanizm dopuszczający teoretycznie możliwość, że w Irlandii Północnej obowiązywać będą inne reguły niż w reszcie Królestwa. Impas trwa, a kraj ma opuścić Unię 29 marca. 

- Biorąc pod uwagę to, co się dzieje, wizja twardego brexitu wydaje się wizją najbardziej realną - przekonuje Paweł Lisiecki z PiS. - Backstop, który powoduje największe perturbacje, czyli to, co się będzie działo na granicy między Irlandią a Irlandią Północną, stanowi największy problem. Ewentualne niezadowolenie którejś ze stron może mieć bardzo duże konsekwencje - dodaje.

- Chciałbym podkreślić, że konsekwencje ekonomiczne przemawiają bardziej niż wszystkie spory - mówi Andrzej Grzyb z PSL. - Jeżeli będzie twardy brexit, to doświadczenie, jakie mamy na granicy wschodniej, przeniesie się również na granicę między Unią a Wielką Brytanią - zaznacza.

- Nasze obawy powinny wynikać z tego, czy po brexicie jesteśmy w stanie bilateralnie ułożyć naszą współpracę tak, by była dobra dla naszych obywateli. Natomiast spokojnie bym patrzyła na to, co się w Wielkiej Brytanii wydarzy - opowiada Agnieszka Ścigaj z Kukiz’15. - Wydaje mi się, że większe kłopoty może mieć Unia Europejska i Bruksela, dlatego że tam tej demokracji nie ma - dodaje.


Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Marek Mądrzejewski

Goście: Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15), Andrzej Grzyb (PSL), Paweł Lisiecki (PiS)

Data emisji: 21.01.2019

Godzina emisji: 17.24

IAR/kwh