Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 17.01.2019

Cyberprzestępczość może sparaliżować zarówno internautę, jak i państwo

W latach 90-tych XX wieku internet z siłą huraganu wdarł się w nasze życie i w całości je odmienił. Obecnie telefony komórkowe mają większą moc obliczeniową niż jeszcze ćwierć wieku temu komputery stacjonarne, a w każdej chwili możemy połączyć się z dowolnym zakątkiem ziemskiego globu.

Ale wraz z rozwojem technologii teleinformatycznych rośnie niebezpieczeństwo, że internet stanie się narzędziem wykorzystywanym przez przestępców. Czy jeszcze zalety internetu przeważają nad jego wadami?

Mirosław Maj podkreśla, że jeśli zagrożenia są w internecie, to są również na telefonach komórkowych. - Telefon komórkowy jest komputerem i jest w tej samej sieci, co nasz komputer - mówi. Precyzuje, że zagrożenia mogą dotyczyć pojedynczych osób, choćby korzystających z bankowości elektronicznej, ale mogą też dotyczyć państwa na najwyższym poziomie, w tym infrastruktury krytycznej. - Możemy nie mieć prądu, bo jego produkcja i dystrybucja odbywa się przez internet - wyjaśnia. Na świecie mieliśmy już do czynienia z takimi przypadkami.

Mecenas Maciej Gawroński zwraca uwagę, że obecnie rzeczywistość jest dalej, niż to, co kilkadziesiąt lat temu opisywano jako science fiction. - Z dowolnego miejsca mogą być zaatakowane osoby prywatne, a także może być zaatakowane państwo i trochę inne są sposoby ochrony i inne możliwości - mówi ekspert. Podkreśla, że ktoś może sądzić, iż skoro nie ma za dużo pieniędzy nikt się nim nie zainteresuje. To błąd, bo przestępcy mogą opanować komputer takiej osoby, aby z niego dokonać przestępstwa.

Robert Siudak zwraca uwagę, że nadal internauci nie przestrzegają najprostszych nawet zasad bezpieczeństwa. - W małym stopniu wykorzystuje się skomplikowane hasła do logowania. Oczywiście nie należy wykorzystywać tego samego hasła w wielu miejscach - przestrzega ekspert.

Jakie są istotne zagrożenia dla firm i dla państwa? Jak można się ustrzec przed zgubnymi skutkami cyberprzestępczości w życiu prywatnym lub jak je zminimalizować? O czym należy pamiętać? Czy wyposażając nasz komputer lub telefon w program antywirusowy i tzw. firewalla możemy czuć się bezpieczni?

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiała: Marek Mądrzejewski

Goście: mec. Maciej Gawroński (ekspert w dziedzinie ochrony danych osobowych), Mirosław Maj (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń), Robert Siudak (ekspert Instytutu Kościuszki, dyrektor ds. współpracy i projektów)

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 17.24

ag