Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Bartłomiej Bitner 21.05.2019

Debata Jedynki. Co dalej z reparacjami wojennymi Niemiec wobec Polski?

Wzrasta liczba krajów, które domagają się od Niemiec reparacji wojennych. Do Polski i Grecji dołączyły Kraje Bałtyckie. Tymczasem w niemieckim dzienniku "Die Welt" ukazał się artykuł, w którym autor ostrzega, że wypłata odszkodowań może spowodować fatalne skutki w przyszłości. Na antenie Jedynki dyskutowali na ten temat: Ryszard Czarnecki (PiS), Tomasz Jaskóła (Kukiz’15) i Sebastian Wierzbicki (Koalicja Europejska – SLD).
Posłuchaj
  • Reparacje wojenne Niemiec wobec Polski (Debata Jedynki)
Czytaj także

Według gazety spory o reparacje mogą doprowadzić do wzrostu niechęci wobec pracowników Polski w RFN. Dziennik jest również przekonany, że wypłata "fantastycznych sum" zaszkodziłaby nie tylko Niemcom, ale również krajom domagającym się odszkodowań. Podaje tu przykład wojny prusko-francuskiej z 1871 r., po której Otto von Bismarck zażądał od Paryża odszkodowania w wysokości 5 mld franków w złocie, co w krótkiej perspektywie doprowadziło do przegrzania koniunktury w zjednoczonych Niemczech, a w dłuższej - do pogłębienia nienawiści między dwoma narodami i wybuchu I wojny światowej w 1914 r.

warszawa nac 1200.jpg
"Die Welt": przez reparacje Polacy stracą możliwość zarobkowania w Niemczech

Tomasz Jaskóła (Kukiz’15) powiedział, że kwestia reparacji wojennych jest skomplikowanym problemem, ale widać tu progres w działaniu Niemiec. - Do niedawna jakiekolwiek podnoszenie przez Polskę głosu w sprawie reparacji było wyśmiewane, a teraz jest już przynajmniej opisywane - zaznaczył. Przypomniał, że nasz kraj otrzymał od rządu niemieckiego odszkodowanie, ale w małej kwocie. - Polska część tej wypłaty stanowiła tylko 2 proc. z 71,2 mld dolarów - podkreślił.

Według Ryszarda Czarneckiego (PiS) dobrze się stało, że sprawa reparacji zaczyna stawać się sprawą międzynarodową. Europoseł odnosząc się do publikacji "Die Welt" podkreślił, że jest bardzo histeryczna. – I bardzo emocjonalna. To, że pojawiła się w polskiej wersji "Deutsche Welle", nie było przypadkiem. Ona miała być zauważona. Według mnie to dobrze, bo lepiej jest, gdy Niemcy o tej kwestii mówią, niż mieliby ją przykrywać całunem śmierci - stwierdził, ale zaznaczył, że Niemcy jego zdaniem przeszli do kolejnej fazy, jeśli chodzi o stosunek Berlina do reparacji. - Jest nią faza straszenia, że mogą one rozpętać III wojnę światową i dokonać unicestwienia Unii Europejskiej. A to są bajki - powiedział.

Zdaniem Sebastiana Wierzbickiego (Koalicja Europejska – SLD) przedstawiona w artykule "Die Welt" teza o tym, że może nam grozić kolejna wojna, jest daleko posunięta. - Autorzy artykułu tutaj się mylą. Zresztą przesłanie publikacji jest takie, że kiedy w Niemczech do władzy dojdzie lewica i partia Zielonych, to Polsce mogą być wypłacone reparacje. Uważam więc ten tekst za element kampanii wyborczej u naszych zachodnich sąsiadów – stwierdził Sebastian Wierzbicki. - Z moralnego punktu widzenia reparacje nam się należą. Jesteśmy krajem, który w wyniku II wolny światowej został najbardziej pokrzywdzony przez nazistowskie Niemcy - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Michał Rachoń 

Goście: Ryszard Czarnecki (PiS), Tomasz Jaskóła (Kukiz'15), Sebastian Wierzbicki (Koalicja Europejska)

Data emisji: 21.05.2019

Godzina emisji: 18.04

bb/ans