Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Kinga Poniewozik 18.07.2021

Prof. Grosse: scenariusz eskalacji sankcji po stronie UE jest możliwy

- Jeżeli zostanie spełniona pewna procedura i zakończy się pozytywnie dla instytucji unijnych, a negatywnie dla polskiego rządu to sankcje o charakterze finansowym wchodzą w grę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski).
Posłuchaj
  • Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o możliwych sankcjach unijnych wobec Polski ("Świat w powiększeniu")
Czytaj także

Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. i powołana została do prowadzenia postępowań o charakterze dyscyplinarnym wobec sędziów, prokuratorów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Czy grożą nam sankcje ze strony EU? 

Andrzej Kryj 1200.jpg
Andrzej Kryj o wyroku TSUE: sądownictwo jest wyłączone z kompetencji instytucji UE

- Scenariusz eskalacji pewnych sankcji po stronie europejskiej jest możliwy za to, że w opinii tych instytucji, czy aktorów zewnętrznych europejskich, albo innych państw członkowskich Polska nie stosuje się do prawa europejskiego, czyli de facto do praworządności - odpowiedział prof. Grosse

Jak zaznaczył gość audycji, droga od sankcji finansowych do polexitu to jest przede wszystkim proces polityczny.     

- Polexit jest to zawsze potencjalnie jakaś opcja, tylko przede wszystkim, zgodnie z prawem europejskim to państwo członkowskie musi wystąpić z taką decyzją (...). Żadna inna instytucja, czy inne państwo członkowskie nie może w tej sprawie decydować - podkreślił.    

Posłuchaj
24:06 PR24_mp3 2021_07_18-19-33-21.mp3 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o możliwych sankcjach unijnych wobec Polski ("Świat w powiększeniu") 

- To jest decyzja, którą podejmują rządy, ale najczęściej, tak jak było to w przypadku brexitu, na podstawie referendum. Ponieważ jest to poważna decyzja to ona nie może po prostu wynikać z takiego, czy innego wydarzenia mniejszej rangi. To musi być decyzja, która ma odpowiednią legitymizację demokratyczną - podsumował gość audycji. 

          

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Świat w powiększeniu"

Prowadził: Mateusz Drozda 

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 18.07.2021

Godz. emisji: 19.33 

kmp