Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Marta Kawalec 22.11.2016

GPS, czyli neuronawigacja mózgu

Czy mózg można czytać jak mapę drogową? O tym, ma czym polega neuronawigacja śródoperacyjna i w jakich sytuacjach się ją stosuje - w Polskim Radiu 24 opowiedział prof. Wojciech Kloc z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa
Mózg człowiekaMózg człowiekaGlow Images

Neuronawigacja działa podobnie jak GPS drogowy, jednak jak wyjaśnił gość audycji Czas na naukę jest o wiele dokładniejszy. – Jeśli w samochodzie możemy określić dokładność trasy do 1, 5 metra, to nasze urządzenie ma precyzję do 1 mm – powiedział prof. Wojciech Kloc.

To metoda, która stosowana jest w chirurgii i ortopedii. Szczególne znaczenie ma w neurochirurgii, gdzie wykorzystywana jest do każdej nowotworowej operacji czaszkowej oraz przy zakładaniu implantów.

Jak dodał prof. Wojciech Kloc, decydując się na operację mózgu musimy dokładnie zlokalizować np. ośrodek ruchu i mowy, istotne jest bowiem, aby usunąć jak najwięcej guza i nie uszkodzić przy tym pozostałych struktur mózgu. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne działanie, które umożliwia omijać ważne tętnice, nerwy i żyły oraz znaleźć optymalne ułożenie głowy - objaśnił gość audycji.

- Badamy pacjenta za pomocą obrazów radiologicznych i przerzucamy je do świata wirtualnego, czyli komputera. Pomaga nam to zanalizować obraz i zaplanować operacje – tłumaczył chirurg. - Chodzi o to, aby znaleźć najkrótszą drogę dojścia do analizowanej struktury. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w operacjach śródczaszkowych, aby nie uszkadzać mózgu i jego funkcji – dodał ekspert.

Gospodarzem programu była Krzysztof Michalski

Polskie Radio 24/kawa

Czas na Naukę w Polskim radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 22.11.16

Godzina emisji: 11.45