Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 26.01.2016

"Syn Szawła" brutalnie i szczerze o Holokauście

- Jeżeli jakikolwiek kraj rozumie okrucieństwo nazistów, to jest nim Polska. Chcieliśmy z Laszlo Nemesem, by "Syn Szawła" był brutalnie szczery i opowiadał o Holokauście bez otuchy - mówi aktor Geza Röhrig.
Posłuchaj
  • Podwójne "S" jak"Syn Szawła" (Alfabet kultury/ Jedynka)
Czytaj także

Film Laszlo Nemesa "Syn Szawła" to węgierski kandydat do Oscara, laureat Złotego Globu i canneńskiego Grand Prix. To, co czyni ten obraz wyjątkowym, to nowa forma opowiadania. - Osobnym bohaterem i towarzyszem głównej postaci jest kamera, która stoi zaraz za nim, jest na jego ramieniu. My poniekąd przejmujemy jego perspektywę, również na poziomie formalnym i to o tyle zmienia nasze widzenie, że obserwujemy jedynie wycinek tej rzeczywistości, a wszystko to, co jest w tle, staje się zamazane, niedoświetlone; nie wszystko słyszymy - mówi dr Joanna Ostrowska.

Za sprawą jakich zabiegów formalnych widz czuje oddech Szawła na plecach? Co pomogło w oddaniu rzeczywistości Auschwitz? Dlaczego Laszlo Nemes zdecydował się na taki temat i co chciał osiągnąć realizując film "Syn Szawła"? Z jakich powodów Sonderkommando do dziś jest tematem tabu? O tym więcej w rozmowie, którą poprowadziła Joanna Sławińska .

***

Tytuł audycji: Alfabet kultury

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: dr Joanna Ostrowska (gender studies, Uniwersytet Warszawski), dr Agnieszka Haska (Żydowski Instytut Historyczny)

Data emisji: 26.01.2016

Godzina emisji: 20.29

sm/asz