Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 15.10.2015

Przemoc w szkole. "Ta niefizyczna boli bardziej"

Z analiz Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że 10 proc. uczniów jest dręczonych, 2 proc. nawet codziennie. Najwięcej agresji jest w szkołach podstawowych. W gimnazjach problemem jest przemoc elektroniczna.
Posłuchaj
  • Jak walczyć z przemocą w szkole? Co może zrobić uczeń, który czuje się dręczony? (Się mówi/Czwórka)
Czytaj także

Czytaj także
Nauczyciel 1200.jpg
Jak dogadać się z nauczycielem?

- Dręczenie to wszelkie intencjonalne zachowania, w których sprawca ma przewagę nad ofiarą. Przewagę nie tylko fizyczną, ale także psychiczną - tłumaczy Jadwiga Przewłodzka. Dlatego też na dręczenie częściej narażone są dzieci z rodzin biednych lub te kiepsko radzące sobie na WF-ie.

Przemoc szkolna, zwłaszcza ta psychiczna, pozostawia zdaniem Przewłodzkiej ślady w psychice młodych ludzi na całe życie. - Obniżenie poczucia własnej wartości, depresja, zaburzenia rozwoju młodych ludzi - to niektóre z nich - mówi ekspertka.

W programie zastanawialiśmy się także nad rolą nauczycieli i pedagogów szkolnych w rozwiązywaniu uczniowskich konfliktów i tłumaczyliśmy, jak nie należy reagować na szkolną przemoc. Ekspertka wyjaśniała też, do kogo po pomoc mogą zwracać się uczniowie, jeśli czują się dręczeni.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Jadwiga Przewłodzka (socjolog, Instytut Badań Edukacyjnych)

Data emisji: 16.10.2015

Godzina emisji: 15.00

kd/mg