Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 17.01.2018

„Środowisko sędziowskie zawsze się broniło przed reformami”

Sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi w podjętych uchwałach zaapelowali do wszystkich sędziów orzekających w nim oraz podległych sądach rejonowych o niekandydowanie do Krajowej Rady Sądownictwa w trybie przewidzianym nową ustawą, a także niepodpisywanie list poparcia dla kandydatów do KRS. O reformie wymiaru sprawiedliwości mówili w audycji Debata Poranka Eliza Olczyk („Wprost”) i Ryszard Gromadzki (TV Republika).
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjne PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EASTNEWS

W środę w życie weszła nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa odnosząca się przede wszystkim do nowych zasad wyboru sędziów - członków Rady. Sejm uchwalił tę ustawę, będącą inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy, 8 grudnia zeszłego roku. Opozycja zapowiada, że nie będzie uczestniczyć zarówno we wskazywaniu, jak i wyborze sędziów członków KRS. W piątek ze stanowiska przewodniczącego KRS zrezygnował sędzia Dariusz Zawistowski. „To znak protestu w związku z ustawami o KRS i SN” - oceniał wówczas sędzia Żurek.

Zdaniem Elizy Olczyk środowisko sędziowskie zawsze się broniło przed reformami. – Po pierwszych zmianach po 1989 roku żadnych reform wymiaru sprawiedliwości nie było. Środowisko sędziowskie nie przecięło więzów z PRL. Nie było budowania od nowa instytucji i lustracji. Środowisko nie oczyściło się samo z ludzi, z tych, którzy nie zachowywali się dobrze w czasie PRL. Efektem były klany sędziowskie i korporacje, które próbowały bronić stanowisk i płac – powiedziała dziennikarka.

Według Ryszard Gromadzkiego od kilkudziesięciu lat mamy do czynienia z brakiem oczyszczenia środowiska prawniczego.  – Słowa o „nadzwyczajnej kaście” paradoksalnie trafnie opisują rzeczywistość wymiaru sprawiedliwości. To bolesna rzeczywistość dla klientów sądownictwa, którzy na co dzień zderzają się z uprzywilejowanymi ludźmi. Na wymiar tej patologii są przywileje, brak dobrych zasad dotarcia do zawodu. Istnieje tam szklany sufit – mówił komentator.

W ocenie Elizy Olczyk sędzia Żurek wywiera naciski na sędziów. - Jeżeli sędzia Waldemar Żurek krytykował, że będą jakieś naciski na sędziów przez polityków, to on również usiłuje wywrzeć presję na sędziów, żeby nie awansowali i nie wchodzili do konkretnych gremiów. Jeśli sędziowie ulegną tym naciskom, to będzie świadczyło o nich jak najgorzej – mówiła redaktorka.

Jak podkreślał Ryszard Gromadzki, system sądowniczy to ostatnie rubieże III RP. - W wielu ocenach komentatorów system sądownictwa traktowany jest jako bezpiecznik, gwarantujący system przywilejów i układów III RP. Te protesty sędziów pokazują, że mamy do czynienia z obroną ostatnich rubieży III RP – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

______________________

Data emisji: 17.01.2018

Godzina emisji: 08:05