Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Zuzanna Chowaniec 07.02.2021

Podróż do królestwa grzybów

Są piękne, kolorowe, a czasami brzydkie i pasożytnicze. Znaleźć możemy je wszędzie: w lesie, pod ziemią, a nawet w nas. Jak wygląda królestwo grzybów?

"Fungarium. Muzeum grzybów” pod takim tytułem ukazał się wielki, ilustrowany album. Książka opowiada o tym, jak wygląda i funkcjonuje to niezwykłe bogactwo królestwa grzybów. – Te organizmy mają przed nami wiele tajemnic. Znamy zaledwie pięć procent z nich – słyszymy w audycji.

Jak zgłębiać tajemnice grzybów, to tylko z 🍄🍄🍄 "Fungarium. Muzeum grzybów" 🍄🍄🍄 To wielka księga pełna ilustracji Katie...

Opublikowany przez Wydawnictwo Dwie Siostry Czwartek, 10 grudnia 2020

Wszędobylskie grzyby

Grzyby są wszędzie: w jedzeniu, w naszym ciele oraz w powietrzu. Ich zarodniki trafiają do naszych płuc z każdym oddechem. – Przez wiele lat naukowcom wydało się, że grzyby to rośliny. Okazuje się jednak, że w przeciwieństwie do nich - nie wytwarzają jedzenia samym sobie, tylko pobierają je z otoczenia, zupełnie jak zwierzęta – mówi Katarzyna Domańska z wydawnictwa Dwie Siostry.


Posłuchaj
102:19 2021_02_07 09_07_28_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Grzyby są wokół nas (Zagadkowa niedziela/Trójka)
 

Podziemne sieci grzybów 

– Grzyby wchodzą w symbiozę, czyli współpracują z roślinami. Ich podziemna sieć łączy ze sobą wszystkie korzenie drzew w lesie i umożliwia im rośnięcie. Grzyby oplatają korzenie roślin i dostarczają im substancji mineralnych – tłumaczy gość "Zagadkowej niedzieli". 

Grzybowe smakołyki

 Dzięki grzybom możemy produkować wiele produktów spożywczych. Część z nich poddajemy procesom fermentacji. Przysmaków takie jak kawa, herbata, czekolada czy sos sojowy nie istniałoby bez grzybów  zauważa z uśmiechem Domańska. To jednak niejedyne zastosowanie grzybów. Często wykorzystywano je również w medycynie chińskiej.

Te i wiele innych niezwykłych historii przeczytać można w książce "Fungarium. Muzeum grzybów”. Dzięki albumowi można poznać ich najróżniejsze kształty, kolory i rozmiary. 

10 faktów o grzybach/YouTube Echa leśne 


Ponadto w audycji:

  • Przypomnienie rozmowy z Krzysztofem Kowalewskim, nieodżałowanym Panem Sułkiem. Jak oceniał wiek swojej duszy? Dlaczego zdecydował się zostać aktorem? Dlaczego bał się śpiewać? Co dawało mu poczucie szczęścia? 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 07.02.2021
Godziny emisji: 9.07, 10.08

zch