Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Katarzyna Rogowska 19.08.2021

Zamiast jeść będziemy pokonywać głód zapachami? Trwają badania wrocławskich naukowców

Są zapachy, które natychmiast wywołują u nas uczucie głodu i powodują, że mamy ochotę na daną potrawę – dla jednych może to być ciepły chleb z masłem, a dla innych pizza. Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowuje natomiast środek, który ma działać na nas zupełnie odwrotnie i zmniejszać lub całkowicie hamować łaknienie.

otyłość dzieci dziecko słodycze 1200.jpg
Co trzeci ośmiolatek ma nadwagę. Jak walczyć z otyłością u dzieci?

Z nozdrzy do mózgu

Celem badań, które naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu rozpoczęli na początku tego roku, jest stworzenie dwóch rodzajów substancji zapachowych: takiej, która powstrzyma apetyt oraz takiej, która zachęci do jedzenia. Drugi ze środków będzie skierowany przede wszystkim do osób starszych.

– Chcielibyśmy, żeby te środki były dystrybuowane w postaci buteleczek z atomizerami, jak perfumy. Te związki nanosiłoby się na tekturowe paski. Przed posiłkiem należałoby się wyeksponować na ten zapach. Przewidujemy również wersję dla osób starszych, do rozpylenia w pomieszczeniu przed posiłkiem – wyjaśnia Jacek Łyczko doktorant z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. – Na koniec projektu, czyli na koniec 2023 roku mamy zamiar mieć opracowane już sprawdzone, działające środki, które będą w trzech-czwartych drogi do wejścia na rynek – zapowiada badacz.

Oddziaływanie na organizm poprzez zapach wydaje się być najmniej inwazyjnym stosowanym dotąd sposobem na leczenie nadwagi i otyłości. Zwłaszcza że, jak wskazuje członek zarządu Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego Dariusz Cwajda, zapach jest wyjątkowo czułym zmysłem. Jest tak, ponieważ droga, którą woń musi przejść do mózgu, jest wyjątkowo krótka. 


Posłuchaj
04:28 Trojka do trzeciej zapach apetyt 2021_08_19-12-17-31.mp3 Wrocławscy badacze pracują nad substancjami zapachowymi, które uregulują nasz apetyt (Trójka do Trzeciej)

 

20 tysięcy wdechów, miliony zapachów

– Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że otaczają nas miliony różnych zapachów, a do naszego mózgu docierają jedynie ich fragmenty. Świadomie reagujemy na zapachy, które są związane np. z zagrożeniem, np. na zapach dymu, który od razu kojarzy się nam z pożarem i wywołuje niepokój. Zapach jest przetwarzany na konkretną informację, która jest przyjmowana przez mózg – opisuje specjalista.

– Spokojnie oddychający człowiek robi dziennie około 20 tys. wdechów, a w wraz z nimi odczuwa zapachy, które go otaczają. Z ewolucyjnego punktu widzenia węch jest jednym z najstarszych zmysłów – dodaje Karolina Kurczak, ekspertka w jednej z firm specjalizujących się w komponowaniu mieszanek zapachowych przeznaczonych do wnętrz.

Pamięć i wyobraźnia węchowa - Marta Zakrzewska (Dni Mózgu 2021)/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

***

Tyt audycji: Trójka do Trzeciej
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Stanisław Perzyna
Data emisji: 19.08.2021
Godzina emisji: 12.17

kr