Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio Dzieciom
Joanna Osmańska 17.12.2021

Jak rozpoznać w dziecku pasję informatyczną?

Komputery stanowią istotną część życia zdecydowanej większości z nas. Szczególnie widać to wśród najmłodszych, którzy urodzili się w scyfryzowanym świecie i dobrze wiedzą, jak w nim funkcjonować. Czy spędzanie czasu przed komputerem możemy nazwać pasją? Jak określić predyspozycje do bycia programistą? 

Kilka dni temu obchodziliśmy 115 rocznicę urodzin pionierki informatyki, admirał Grace Murray Hopper, która brała udział między innymi w opracowywaniu pierwszych języków programowania. Z okazji tej rocznicy co roku w tym okresie organizowany jest tydzień edukacji informatycznej. 

Obecnie informatyki uczą się nawet najmłodsi, edukacja informatyczna w szkołach przebiega zarówno na wydzielonych zajęciach informatycznych, jak i podczas wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych na zajęciach innych przedmiotów. Wiele odbyło się za sprawą ostatniej reformy edukacji, do której doszło w Polsce w 2017 roku. Oprócz zmian systemowych, dokonano też zmian w podstawach programowych. Położony został wówczas nacisk na rozwój edukacji informatycznej. Co więcej – już od najmłodszych klas. 

Posłuchaj
59:27 2021_12_09 22_00_30_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 grudnia godz. 22:00

59:14 2021_12_09 21_00_53_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Strefa Rodzica 9 grudnia godz. 21:00

Do niedawna przedmioty informatyczne rozpatrywane były w sposób bardzo techniczny. Mówiło się o technologii, o powstawaniu nowych urządzeń, ale pomijano temat tego, co można dzięki nim osiągnąć oraz jak one mogą służyć ludzkości. 

„Te zmiany, które zostały wprowadzone w edukacji informatycznej, były przygotowywane co najmniej dwadzieścia lat przez środowisko informatyczne. Myśmy byli świadomi tego, że nauczanie informatyki musi przejść dość dużą metamorfozę i na szczęście to się udało” – mówiła Anna Beata Kwiatkowska, która specjalizuje się w metodyce nauczania informatyki.

Celem lekcji informatyki ma być przede wszystkim rozwijanie kreatywności uczniów, prowokowanie do myślenia i rozumienia świata, a także nauka bezpiecznego poruszania się w nim. Jak dokładnie wygląda i na czym polega edukacja informatyczna w szkołach? Na te i inne pytania odpowiedzieli goście ostatniej Strefy Rodzica - Anna Beata Kwiatkowska, specjalistka od metodyki nauczania informatyki oraz Szymon Gabrek, prowadzący kursy programowania dla dzieci i młodzieży Młodzi Programiści. 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Gość: Anna Beata Kwiatkowska, specjalistka od metodyki nauczania informatyki oraz Szymon Gabrek, prowadzący kursy programowania dla dzieci i młodzieży Młodzi Programiści. 
Data emisji: 9.12.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz spot Polskiego Radia Dzieciom