Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 12.05.2015

Nieznany front zimnej wojny. 10 milionów zakazanych książek

- Alfred Reisch, autor "Nieznanego frontu zimnej wojny" był konsekwentnym antykomunistą, który chciał przyczynić się do rozpadu bloku pokojowymi metodami - mówi dr Janos Tischler.
Posłuchaj
  • Rozmowa o książce Alfreda Reischa "Nieznany front zimnej wojny" (Naukowy zawrót głowy)
Czytaj także

W latach 1956-1991 istniał tajny program dystrybucji książek za żelazną kurtyną. Była to amerykańska akcja przekazywania lektur do bloku wschodniego, która trwała prawie 40 lat. Udało się rozprowadzić ponad 10 milionów pozycji wydawniczych, co miało niemały wpływ na ostateczny wynik zimnej wojny. Tym tematem od lat zajmował się Alfred Reisch, co opisał w książce "Nieznany front zimnej wojny".

- Stany Zjednoczone po śmierci Stalina uznały, że jeśli nie ma możliwości, by zbrojnie wyzwolić te kraje, to trzeba docierać do ich elit poprzez literaturę. Bo jeśli będą myśleć inaczej, to będą mogli wywierać wpływ na decydentów, przywódców komunistycznych - mówi dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury.

Jakie książki dystrybuowano? Z jakich powodów Polska była krajem kluczowym tego programu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: Małgorzata Choma-Jusińska (redaktor książki Alfreda Reischa "Nieznany front zimnej wojny", IPN) i Janos Tischler (Węgierski Instytut Kultury)

Data emisji: 11.05.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/asz