Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Sylwia Mróz 03.07.2015

Czerwone miasto Łódź. Powojenna ziemia obiecana

- Łódź po II wojnie światowej zaczęła budować nową tożsamość. To ciąg dalszy mitu ziemi obiecanej, nie tylko miasta przemysłowego, ale również centrum życia politycznego i kulturalnego - mówi historyk prof. dr hab. Rafał Stobiecki.

Po wyzwoleniu w 1945 roku Łódź, która nie została zniszczona, stała się centrum Polski. Tu ściągali warszawiacy pozbawieni domów, ale także nowa władza. Pierwsze strajki wybuchły już w lipcu 1945 roku. W Łodzi powstały także instytucje kulturalne, które nie mogły mieć siedziby w Warszawie.

- Po wyzwoleniu pojawiały się flagi biało-czerwone i czerwone, bo w ten sposób ludność Łodzi chciała uhonorować wyzwolicieli. Na początku nastroje mieszkańców w stosunku do Armii Radzieckiej nie były negatywne, dopiero później zaczęło się to zmieniać - opowiada dr Janusz Wróbel. Jak dodaje historyk, miało to związek z rabunkami, gwałtami i porządkiem politycznym, zaprowadzonym przez wyzwolicieli.

W czasie programu rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób wojna zmieniła historię tego miasta. Goście Katarzyny Jankowskiej opowiedzieli również o losach łódzkiej rozgłośni Polskiego Radia oraz powojennym życiu kulturalnym Łodzi.

''

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Goście: dr Janusz Wróbel (historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, oddział w Łodzi), prof. dr hab. Rafał Stobiecki (Instytut Historii Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 2.07.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/ag