Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 24.12.2016

Święta na Kresach - po pierwsze tradycja

Polacy żyjący na Kresach II RP, a także ci, których przodkowie zostali zesłani w głąb ZSRR, przez wiele lat starali się zachować bożonarodzeniowe tradycje. W audycji przywołujemy ich wspomnienia.
Posłuchaj
  • Jak wyglądało Boże Narodzenie na Kresach? (Świat Kresów/Jedynka)
Czytaj także

Jak przekonywała Krystyna Zyga ze Stanisławowa, Wigilia kojarzy jej się z tradycyjnymi potrawami, które na Lwowszczyźnie były nieco inne niż w pozostałych regionach: - Tradycyjny barszcz czerwony z uszkami z grzybami, karp, kapusta, oczywicie na oleju, pierogi ruskie i z kapustą, kompot z suszu i obowiązkowo kutia. A kutia to była gotowana pszenica z makiem, miodem i bakaliami: orzechami, migdałami, skórką pomarańczową - wyliczała. - Śpiewaliśmy kolędy, wszyscy je znali - dodała. Z kolei Krystyna Kraszewska ze Stryja opowiada o tym, jak w pewne Święta pomogła jej pewna ukraińska rodzina i przypadkiem spotkany Polak...

Swoim wspomnieniem z terenów północy ZSRR podzielił się także prezes warszawskiego oddziału Związku Sybiraków Mieczysław Pogodziński. Jak opowiedział, nawet w tych okrutnych warunkach Polacy próbowali zachowywać świąteczne tradycje.

Podczas audycji wybraliśmy się też na Wileńszczyznę, by sprawdzić, jak tam wyglądały tradycyjne polskie Święta.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik

Data emisji: 24.12.2016

Godzina emisji: 18.12

mg/kd