Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 11.02.2017

Dwóch Adamów - Czartoryski i Mickiewicz

Książę, który wierzył w szlachetność cara Aleksandra I oraz autor jednego z najsłynniejszych cytatów w historii polskiej literatury "A imię jego czterdzieści i cztery" - to dwaj bohaterowie noszący to samo imię.
Fragment obrazu Walentego Wańkowicza z 1828 roku pt. Adam Mickiewicz na Judahu skaleFragment obrazu Walentego Wańkowicza z 1828 roku pt. "Adam Mickiewicz na Judahu skale"Wikipedia/domena publiczna/Muzeum Narodowe w Warszawie
Posłuchaj
  • Prof. Andrzej Nowak o tym, co łączyło, a co dzieliło w myśleniu o niepodległości Polski Adama Mickiewicza i ks. Adama Jerzego Czartoryskiego (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Pierwszy to Adam Jerzy Czartoryski, który w swoim prawie stuletnim życiu piastował funkcję ministra spraw zagranicznych Rosji i kierował Rządem Narodowym podczas Powstania Listopadowego, a car Mikołaj I wydał nie niego wyrok śmierci. Po klęsce zrywu, w Paryżu, na emigracji, był przywódcą Hotelu Lambert i "królem de facto" dla swoich zwolenników.

Z kolei drugi to Adam Mickiewicz - wieszcz, który był wielkim poetą, ale i wizjonerem, publicystą, działaczem politycznym, którego ostatnią akcją patriotyczną była próba sformowania Legionów Polskich do walki z Rosją. Co ich łączyło, a co dzieliło w myśleniu o niepodległości Polski, opowiada w audycji prof. Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 11.02.2017

Godzina emisji: 15.11

mg/pg