Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 22.04.2017

Witos, Bartel i ich spór o Piłsudskiego

Wincenty Witos i prof. Kazimierz Bartel byli jednymi z czołowych polityków II Rzeczypospolitej. Co ich łączyło, a co dzieliło w myśleniu o Polsce?
Posłuchaj
  • Prof. Andrzej Nowak o różnicach i podobieństwach w poglądach politycznych między Wincentym Witosem i prof. Kazimierzem Bartlem (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Wincenty Witos to chłop z Wierzchosławic koło Tarnowa, lider partii ludowych, działacz społeczny, samorządowiec, premier trzech rządów II Rzeczypospolitej (de facto był premierem cztery razy), rocznik 1874, krytyk Józefa Piłsudskiego osądzony w procesie brzeskim. W 1918 roku, kiedy rodziła się Niepodległa, piastował funkcję przewodniczącego Polskiej Komisji Likwidacyjnej, czyli pierwszego polskiego quasi-rządu na Galicję i Śląsk Cieszyński.

Jednak rekordzistą w "premierowaniu" (pięć razy na stanowisku pierwszego ministra) był o 8 lat młodszy profesor Kazimierz Bartel - matematyk, rektor Uniwersytetu Lwowskiego, na krótko także związany z ruchem ludowym. Zwolennik Marszałka i polityki łagodzenia napięć między Sejmem i Senatem a Józefem Piłsudskim nazwanej "bartlowaniem"; premier-męczennik, ofiara niemieckiego mordu profesorów lwowskich w 1941 roku.

O spojrzeniu obu polityków na sprawy polskie mówił w audycji prof. Andrzej Nowak.

***

Tytuł audycji: Historia żywa

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 22.04.2017

Godzina emisji: 15.07

mg/ab