Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Grzymkowska 23.10.2017

Józef Beck - żołnierz i dyplomata

"My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę" - te słowa Józefa Becka z maja 1939 r weszły do naszego historycznego kanonu, będąc niejako podsumowaniem jego politycznej działalności jako ministra spraw zagranicznych.
Józef Beck wygłaszający przemówienie w Sejmie (5 maja 1939 r.)Józef Beck wygłaszający przemówienie w Sejmie (5 maja 1939 r.) Domena publiczna

Płk Józef Beck to jednak nie tylko dyplomata, ale także wojskowy: żołnierz Legionów i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.


- Był typowym przedstawicielem generacji urodzonej w latach 90. XIX wieku. Jego rodzina, która miała tradycje polityczne (ojciec działał w ruchu socjalistycznym) przeniosła się do zaboru austriackiego. Dla jego generacji, ludzi jego pokroju, szczególnie mieszkających w Galicji, ruch piułsudczykowski jest czymś oczywistym. To determinuje jego życie - wyjaśnia prof. Rafał Habielski, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego.

Tłumaczy też, jak traktował go Józef Piłsudski i dlaczego powołał go na wysokie stanowisko państwowe.

Obrazu postaci dopełniają wypowiedzi archiwalne prof. Adama Dobrońskiego, historyka i Ryszarda Zielińskiego, pisarza, publicysty historycznego.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Rafał Habielski (historyk UW)

Data emisji: 23.10.2017

Godzina emisji: 21.10

mg