Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Katarzyna Karaś 28.04.2018

Walka z rusyfikacją i germanizacją w II połowie XIX wieku

Rusyfikacja i germanizacja miały doprowadzić do wynarodowienia ludności polskiej, żyjącej na ziemiach, które w wyniku rozbiorów znalazły się w rękach państw zaborczych. Działania zaborców spotkały się z czynnym oporem.
Posłuchaj
  • Walka z rusyfikacją i germanizacją (Historia żywa/Jedynka)
Czytaj także

Władza carska na przynależnych jej ziemiach byłej Rzeczpospolitej stworzyła cały system działań represyjnych. Stan wojenny, rusyfikacja administracji i szkolnictwa, wysiedlenia, zsyłki, przekształcanie nazw polskich miast w rosyjskie, zamknięcie Szkoły Głównej w Warszawie i utworzenie w jej miejsce Uniwersytetu Carskiego z wykładowym rosyjskim, zlikwidowanie puławskiego Instytutu Politechnicznego... Jak walczyć z tak ogromnym aparatem przemocy? O tym opowiedział w audycji "Historia żywa" prof. Andrzej Nowak.

- Prześladowania polskości po powstaniu styczniowym na terenie zaboru pruskiego zostały wznowione bardzo szybko. Już w 1866 roku władze pruskie wydały rozporządzenie nakazujące nauczycielom i duchowieństwu Pomorza Gdańskiego, by w nauczaniu przechodzili z języka polskiego na niemiecki. Podobne zarządzenie w tym samym roku wydano na Górnym Śląsku, a dwa lata później w Wielkopolsce. Kanclerz Otto von Bismarck otwierał nowy rozdział w historii germanizacji. Od razu pojawia się przeciwdziałanie - podkreślił historyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Historia żywa"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk)

Data emisji: 28.04.2018

Godzina emisji: 14.08

kk