Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Andrzej Gralewski 02.10.2018

Zofia Romanowiczówna "ku szczytom prowadziła młode pokolenie"

Wśród twórców naszej niepodległości pojawiają się niemal wyłącznie męskie nazwiska. Pomijamy lub nie pamiętamy roli kobiet, które zasłużyły się sprawie odzyskania niepodległości. 

- Jedną z takich kobiet jest Zofia Romanowiczówna, działaczka społeczna i niepodległościowa, uczestniczka powstania styczniowego, nauczycielka, autorka dzienników i innych książek, w których opisywała rzeczywistość i ludzi swojej epoki - mówi Jolanta Załęczny, historyk.

Była związana ze Lwowem i działała bardzo aktywnie w tamtejszym środowisku. Podczas powstania wraz, z grupą kobiet, wspierała walczących, pracowała też w lazaretach. Munduru nie założyła i nie prowadziła walki zbrojnej, ale za pomoc powstańcom trafiła na miesiąc do więzienia.

Po powstaniu oddała się pracy organicznej i edukacji innych, jako pedagog. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości (1918), w okresie II Rzeczypospolitej, została awansowana do stopnia podporucznika weterana Wojska Polskiego. Otrzymała honorowe członkostwo Związku Obrońców Lwowa.

W ostatnich latach życia była ociemniała. Zmarła 4 czerwca 1936 we Lwowie, jako ostatnia kobieta-uczestniczka powstania styczniowego żyjąca na obszarze województwa lwowskiego. Pogrzeb miała z asystą wojskową. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, a na nagrobku wykuto napis "szła przez życie miłością, ku szczytom prowadziła młode pokolenie".

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Jolanta Załęczny (Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 21.10

ag