Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Agnieszka Szałowska 12.04.2014

Dzień czekolady - historia sztuki ulotnej

- Czekolada nas inspiruje do tworzenia nietypowych dzieł sztuki! Dzieł ulotnych, które żyją krótko, bo zostają zjedzone - opowiada Janusz Profus, maestro czekolady E. Wedel.
Mistrzów cukiernictwa nie przestraszą nawet gabaryty Stadionu Narodowego w Warszawie. Tę makietę wykonano w fabryce czekolady WedlaMistrzów cukiernictwa nie przestraszą nawet gabaryty Stadionu Narodowego w Warszawie. Tę makietę wykonano w fabryce czekolady WedlaPAP/Leszek Szymański

Karol Wedel działalność w pierwszym własnym sklepie w Warszawie zainaugurował śmietankowymi karmelkami. Później przyszedł czas na czekoladę do picia, bomboniery i pierwszą polską fabrykę czekolady. Firma przetrwała dwie wojny światowe, a w kulturalnej historii Polski zapisała się szczególnie za sprawą sklepu przy ul. Szpitalnej, gdzie przychodzili m.in. Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus i Jarosław Iwaszkiewicz.

- Jest to miejsce magiczne do dnia dzisiejszego. Kiedy odwiedzamy ten staroświecki sklep spotykamy znane osoby z pierwszych stron gazet, ale też warszawiaków i turystów - opowiada Magdalena Kołodziejska, rzecznik prasowy firmy LOTTE Wedel.

Swój wyjątkowy smak wyroby Wedla zawdzięczają tajemnym recepturom i ziarnom kakaowca, które pochodzą z Afryki. - To one są głównym surowcem do produkcji czekolady - wyjaśnia Magda Kołodziejczyk, szefowa Działu Badań i Rozwoju, w Wedlu od 18 lat. Ziarno podlega fermentacji, suszeniu i prażeniu, a wszystkie te procesy wpływają na smak czekolady. Finalna masa powstaje z trzech półproduktów uzyskiwanych z ziaren: miazgi kakaowej, proszku kakaowego i tłuszczu kakaowego.

Czekoladowe
Czekoladowe warsztaty dla dzieci z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. fabryce czekolady. W zajęciach uczestniczyła aktorka Małgorzata Socha (P), a poprowadził je Maestro Czekolady Janusz Profus (L). Fot. PAP/Archiwum/Grzegorz Jakubowski

Dużą wagę Karol Wedel i jego potomkowie przykładali także do strony wizualnej, stąd zaangażowanie plastyków w tworzenie plakatów, opakowań produktów Wedla. Autorem jednej z najpopularniejszych reklam przedwojennej Polski - "chłopca na zebrze" - był znany włoski malarz i karykaturzysta Leonetto Cappiello. - Ale przede wszystkim nasza polska artystka Zofia Stryjeńska, która projektowała opakowania dla Wedla w okresie międzywojennym - dodaje maestro Profus.

Jak potoczyły się losy firmy po II wojnie światowej? Gdzie powstała receptura Ptasiego Mleczka i jaki był najbardziej nietypowy produkt, który wykonała fabryka czekolady Wedla? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Rozmawiała Karolina Rożej, a Ewa Chyra udała się na wędrówkę po fabryce czekolady.

A wszystkich, których ciekawość nie została zaspokojona, goście radiowej Jedynki zapraszają do fabryki w trakcie Nocy Muzeów 17 maja.

"Sobota z Radiową Jedynką" - zapraszamy do słuchania między 9.00 a 20.00.

(asz, pg)