Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 28.04.2014

Video mapping - jak sprawić, by budynek ożył?

24 kwietnia minęła 100. rocznica urodzin Jana Karskiego. Z tej okazji na stołecznych ulicach można było zobaczyć m.in. zabytkowy tramwaj, a w hali głównej Dworca Centralnego otwarta została wystawa "Jan Karski. Człowiek wolności". Byliśmy też świadkami multimedialnego spektaklu stworzonego dzięki technologii video mappingu 3D.
Jan KarskiJan KarskiWikipedia, lic. CC/E. Thomas Wood

- Video mapping pozwala na projekcje w określonej przestrzeni - Jarosław Skrzyński ze studia On Light. - "Ożywiamy" fasady gmachów, a dzięki temu możemy pokazać prawdziwe historie. Jeśli opowiadamy o wojnie, która nagle "spadła" na Polaków, możemy dokonać nawet zniszczenia budynku, oczywiście w sposób umowny.

Więcej o postaci Jana Karskiego>>>

Według specjalistów taki show pokazać można nie tylko na fasadzie budynku, ale właściwie na wszystkim: na chodniku, w koronach drzew, a nawet na przejeżdżających autach. By go wykonać potrzebna jest przede wszystkim szczegółowa mapa obiektu, na którym chcemy wyświetlać nasz pokaz. - W tym przypadku przy pomocy projektora i światła wykonaliśmy mapę gmachu Polskiej Akademii Nauk, tworząc jej model 3D - opowiada Skrzyński. - Dzięki niej ”uszyliśmy” potem całą animację.

W video mappingu wykorzystuje się nowoczesne, profesjonalne, na przykład 200-kilogramowe monitory, dające bardzo mocne światło. Zwykły, biurowy projektor nie miałby szans. Jak przyznaje ekspert to, że za pomocą projektora możemy oświetlić obiekty znajdujące się nawet w odległości 50 m, jest między innymi kwestią optyki.

By dowiedzieć się więcej o animacji, stworzonej z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego, a także o technologii video mappingu 3D, zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału dźwiękowego z "Czwartego wymiaru".

(kd/tj)