Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Piotr Grabka 07.03.2012

Phishing i skimming. Nasze pieniądze w niebezpieczeństwie

Te obco brzmiące terminy oznaczają metody, które przestępcy stosują, by nas okraść. Na czym polegają i jak się przed nimi chronić – tłumaczył gość "Czwartego Wymiaru" w ramach cyklu "Stop kryzysowi".
Kuba Marcinowicz i Krzysztof JaniszewskiKuba Marcinowicz i Krzysztof Janiszewskifot.Aurelia Chmiel
Posłuchaj
  • Jak zabezpieczyć się przed najnowszymi metodami kradzieży pieniędzy?
Czytaj także

Phishing to socjotechniczna metoda przestępcza polegająca na wyłudzaniu naszych danych w internecie. Zaczyna się od maila od rzekomego banku z prośbą o podanie hasła i innych naszych danych. Często stosowane są również techniki podrabiania stron internetowych. Klikając na zawarte w takim mailu linki dostajemy się na stronę, która do złudzenia przypomina stronę naszego banku.

Krzysztof Janiszewski z firmy Microsoft radził w Czwórce, by w takiej sytuacji zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek. - Pierwsza zasada to nie czytać maili, których się nie spodziewamy. Jeżeli już natomiast wejdziemy na stronę banku, to upewnijmy się, czy adres tej strony zaczyna się od liter https. To "s" na końcu jest bardzo ważne. Pamiętajmy również o stosowaniu programów antywirusowych i firewalli.

W świecie realnym możemy z kolei paść ofiarą skimmingu. To przestępstwo polegające na umieszczeniu w bankomacie czytnika do kopiowana paska magnetycznego kart płatniczych oraz kamery do sfilmowania kodu PIN. Dysponujac takimi danymi przestępca wyrabia duplikat karty i może wypłacać za jej pomocą pieniądze z bankomatów i dokonywać płatności w sklepach.

I tym przypadku istnieją jednak środki bezpieczeństwa, które wyeliminują ryzyko kradzieży. - Warto korzystać z bankomatów, które mają monitoring i zasłaniać klawiaturę w momencie wpisywania kodu PIN. Warto też pamiętać żeby nie tracić karty z oczu, gdy np. płacimy rachunek w restauracji - powiedział gość Kuby Marcinowicza.

Więcej o najnowszych metodach kradzieży pieniędzy i zabezpeczeniu się przed nimi w nagraniu audycji audio i wideo.

Projekt "Stop kryzysowi!" został dofinansowany przez Narodowy Bank Polski.

pg