Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 27.04.2012

Kontrolery ruchu nie tylko do gier...

- Czasami nie mamy takiej frajdy z grania, co z oglądania zdjęć osób, które grają za pomocą kinekta - mówił w Czwórce Kamil Skalski, który przedstawił ciekawe zastosowania dla tej technologii.
Kontrolery ruchu nie tylko do gier...Glow Images/East News

Świat konsol i gier komputerowych przyzwyczają nas do nowinek technologicznych. Ostatnim hitem są kontrolery ruchu pozwalające na sterowanie za pomocą gestów i ruchu własnego ciała. We współczesnym świecie kontroler ruchu Kinect dla Xbox zyskuje jednak wiele dodatkowych zastosowań, a z korzyści jakie niesie czerpią już nawet parlamentarzyści.

Jedną z najbardziej znanych funkcji jest możliwość przeprowadzania dynamicznych prezentacji, podczas których gesty prezentera sterują wyświetlanym obrazem. Inne rozwiązania dotyczą robotyki, analizy obrazu czy nawet wykorzystania kamer do tworzenie filmów 3D lub też pomiaru wielkości obiektów.

- Największe zastosowanie dla kinekta, póki co, znaleźli naukowcy i armia Stanów Zjednoczonych. Chodzi tu o zastosowanie kontrolera w robotyce - opowiadał gość Kuby Marcinowicza. - Robot wyposażony w sensory kinekta, może skanować nasze pomieszczenie i odtworzyć je w obrazie 3d. Był też projekt gdzie samodzielnie sterowany model samolotu, wyposażony w kinekta, obserwował, czy ma przeszkody i skanował określone pole walki. Naukowcy mają zamiar badać za pomocą kinekta lodowce - opowiadał Skalski.

Kinekt pomału znajduje też zastosowanie przy wykonywaniu bardziej prozaicznych czynności. Opracowano projekt wózka sklepowego, którego nie musielibyśmy pchać, tylko poruszałby się za nami poprzez nasze gesty. Skonstruowano również model robota - psa, który wyposażony w kinekta był przewodnikiem dla osoby niewidomej. Więcej na temat rozwoju tej technologii dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch