Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Rafał Kątny 22.11.2012

Płyty winylowe - poznaj ich tajemnice

Wśród słuchaczy muzyki nie brakuje zwolenników płyt winylowych. Czarny krążek to powrót do dawnych brzmień. Jak dziś powstają takie płyty w Czwórce opowiadają eksperci.
Płyty winylowe - poznaj ich tajemniceźr. Wikipedia, lic. CC.

Jak wynika z najnowszych badań rynkowych w Polsce, z roku na rok, sprzedaje się coraz więcej nagrań na nośniku winylowym. Dwa lata temu sprzedano 30 tysięcy płyt gramofonowych, a rok później już 50 tysięcy.

- Płyta gramofonowa jest to krążek, zrobiony z granulatu z polichlorku winylu - mówi Iwona Thierry. - Krążek ma średnicę 30 centymetrów i długość zapisu na jednej stronie to około 22 minut. Im dłuższy jest czas zapisu tym gorsza jest jakość - zdradza tajemnice płyty ekspertka.

Dziś płyty winylowe są produkowane z materiału bardziej plastycznego, są większe i lżejsze.

- Współcześnie proces produkcji płyty opiera się na podstawie, którą jest krążek metalowy, jest on powlekany warstwą lakieru. Potem jest zabezpieczony przed zarysowaniem. Takie krążki jadą do studia. Tam odbywa się nacięcie specjalną głowicą i powstaje płyta lakierowa - matryca - opowiada Iwona Thierry.

Od matrycy już niedaleka droga do wytworzenia gotowej płyty - jak się to robi dziś, dowiesz się słuchając załączonej audycji "Czwartym Wymiarze". Nie zabraknie też informacji od dawnych nagraniach na taśmy magnetofonowe i płyty woskowe - polecamy.

(pj)