Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 24.07.2013

Polski uczeń stworzył "mówiącą" rękawicę dla niemych

Uczeń Technikum Elektrycznego z Białegostoku stworzył elektroniczną rękawicę, która przetwarza język migowy na mowę. To rewolucyjny wynalazek, który może odmienić życie osób niemych.
Język migowyJęzyk migowySignVideo, London, U.K./Wikipedia/CC
Posłuchaj
  • Piotr Psyllos opowiada o swoim wynalazku - rękawicy, umożliwiającej artykułowanie słów osobom niemym (Czwarty wymiar/Czwórka)
Czytaj także

Piotr Psyllos wpadł na pomysł jak udogodnić życie osób niemych. Samodzielnie opracował i wykonał naszpikowane elektroniką urządzenie, które pozwala gestami zapisywać zdania, a potem z pomocą syntezatora mowy je wypowiada.

– Urządzenie składa się z wygodnej rękawicy, oraz układu elektronicznego – opowiada wynalazca. – Żadne inne układy zewnętrzne nie są potrzebne, by wszystko działało właściwie.

Dzięki temu wynalazkowi osoby nieme mogą porozumieć się z otoczeniem, załatwić sprawy w urzędzie, czy zrobić zakupy. – Wykonując gesty ręką te osoby są w stanie wprowadzać zdania, które po zaakceptowaniu mogą być przetworzone na ludzką mowę – mówi Psyllos.

Słownik, z którego korzysta użytkownik rękawicy ma w swoich zasobach 140 tys. wyrazów. – Wszystkie komendy wyświetlane są na dość dużym wyświetlaczu ciekłokrystalicznym, więc nawet osoby słabo widzące będą w stanie dostrzec to, co jest napisane – tłumaczy Psyllos.

Jak opowiada nastolatek, motywacją do stworzenia tego urządzenia była po prostu chęć niesienia pomocy innym. – Nigdy nie wiadomo, kiedy sami znajdziemy się w trudnej sytuacji i też będziemy potrzebowali tego, żeby ktoś nam pomógł – mówi młody wynalazca.

(kd)