Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Katarzyna Kucharska 07.01.2013

Polskie zabytki "pod telefonem"

Z myślą o tych, których kręci historia Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował mobilną aplikację "Zabytki w Polsce". Na razie baza zawiera informacje o 168 miejscach, a szczegółowe opisy przygotował sztab ekspertów.
Polskie zabytki pod telefonemwikipedia/Maciej Szczepańczyk, lic. CC
Posłuchaj
  • O aplikacji "Zabytki w Polsce" opowiada Bartosz Skaldowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Czytaj także

Aplikacja jest odpowiedzią Narodowego Instytutu Dziedzictwa na rosnące zainteresowanie polskimi zabytkami i przy okazji udogodnieniem dla tych, którzy nie lubią podróżować z grubym przewodnikiem w plecaku.
- Postanowiliśmy przenieść naszą stronę internetową do urządzeń mobilnych, ale nie w wersji 1:1 - opowiada Bartosz Skaldowski, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa. - W internecie mamy więcej szczegółów, w aplikacji na telefon postanowiliśmy ograniczyć pliki multimedialne, żeby nie zaśmiecać urządzeń mobilnych i żeby nie tworzyć substytutów zabytków. Bo aplikacja ma zaspokajać głód wiedzy, a nie zwiedzania.
Do pobrania jest obecnie wersja pilotażowa aplikacji, która zawiera informacje o 168 zabytkach w Polsce: pomnikach historii, wybranych stanowiskach archeologicznych, a także niektórych zamkach. Docelowo ma być to ponad 70 tysięcy obiektów, czyli wszystkie zabytki wpisane do rejestru: - Termin, w którym będziemy chcieli udostępnić pełną wersję aplikacji jest stosunkowo odległy. Bo dużo pracy jeszcze przed nami. I choć teraz jest to usługa darmowa nie wykluczamy, że w przyszłości się to zmieni. Ale oczywiście dopełnimy wszelkich starań, żeby tak się nie stało - zapewnia gość Kasi Dydo i Kuby Kukli.
Wszystkie szczegóły dotyczące tego przedsięwzięcia znajdziesz w nagraniu rozmowy ze"Stacji Kultura". Plik dołączony jest do artykułu.

kul