Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 14.06.2013

Siła jest kobietą: "Mistyka kobiecości" i "Żywe lalki"

Perfekcyjna pani domu nie istnieje i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Lepiej sięgnij po "Mistykę kobiecości" oraz "Żywe lalki" - literaturę feministyczną, która zmusza do refleksji.
Żywe lalki Natasha Walter"Żywe lalki" Natasha Waltermat. prasowe
Posłuchaj
  • "Look na Book": "Żywe lalki" Natasha Walter i "Mistyka kobiecości" Betty Friedan (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Agnieszka Grzybek opowiada o V Kongresie Kobiet (Poranek OnLine/Czwórka)
Czytaj także

"Mistyka kobiecości" Betty Friedan ukazała się prawie 60 lat temu w Stanach Zjednoczonych i zapoczątkowała drugą falę feminizmu. Książka szybko stała się bestsellerem i wywołała wielkie poruszenie wśród Amerykanek, które po II wojnie światowej zostały sprowadzone do roli gospodyń.

- Friedan podstawiła im lustro pod nos i pokazała w jakiej rzeczywistości naprawdę żyją - mówi Sylwia Stano. - Co więcej, zwróciła im uwagę na to jak ważna jest samorealizacja oraz na to, że sprowadzenie kobiety do roli gospodyni czyni ich życie kompletnie pustym. Konserwatywny magazyn "Human Events" uznał, że to jedna z najbardziej szkodliwych książek XX wieku.

Pierwsze tłumaczenie "Mistyki kobiecości" w Polsce ukazało się dopiero w 2012 roku. Autorką przekładu jest Agnieszka Grzybek.

Look na Book - to warto czytać > > >

W tym samym czasie do księgarni trafiły "Żywe lalki" dziennikarki i prezenterki telewizyjnej Natashy Walter.

- Autorka analizuje wizerunek współczesnej kobiety i jej seksualności i robi to na wiele różnych sposobów - wyjaśnia Zosia Karaszewska. - Bierze na przykład pod lupę kampanie reklamowe adresowane do młodych dziewczyn, porusza wątek prostytucji, mówi o masowym przyzwoleniu na erotyzację kultury i pokazuje jak niepokojący jest fakt, że coraz więcej kobiet postrzega swoją wartość przez pryzmat atrakcyjności swojego wyglądu.

Polecenia literackie w "Stacji Kultura" wydają ekspertki z Bibliocreatio.
kul