Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Łukasz Szumielewicz 21.10.2010

Szef kuchni symbolem ekskluzywnego smaku

Wyniki ankiety "Piramida dobrego smaku Polaków" odzwierciedlają zmiany w naszym podejściu do kwestii luksusu i ekskluzywności - zdradzają autorki.
SushiSushi(źr. flickr.com fot. Pedro Moura Pinheiro)
Posłuchaj
  • Szef kuchni ikoną dobrego smaku
  • Dobry smak według Polaków
Czytaj także

– Chcieliśmy sprawdzić, jak Polacy definiują ekskluzywny smak w odniesieniu do zawodów, do produktów i do osób – wyjaśniają autorki badania społecznego "Piramida dobrego smaku Polaków". Monika Wilga i Marta Oklińska zdradzają, że w sporządzonym na podstawie ankiet rankingu zwyciężył zawód… szefa kuchni.

W ogólnopolskiej ankiecie reprezentatywnej grupie respondentów zadano pytanie o zawody, których przedstawiciele legitymują się ekskluzywnym smakiem i wyszukaną elegancją. Zawód szefa kuchni wskazało 60 procent ankietowanych. Na kolejnych miejscach uplasowali się: aktor (21 proc.) i prezenter telewizyjny. Choć to wydaje się zaskakujące, na najniższych pozycjach w rankingu znaleźli się politycy.

– Wyniki raportu odzwierciedlają zmiany w podejściu Polaków do spraw związanych z kulinariami, z odkrywaniem smaków na co dzień. Zwycięstwo szefa kuchni w rankingu jest oznaką awansu tematyki kulinarnej w naszym życiu – podkreślają goście "Poranka". – Osoby zajmujące się gotowaniem zawodowo postrzegamy jako obdarzone wyszukanym smakiem i poczuciem elegancji. Gotowanie stało się pewnym rodzajem sztuki – tłumaczą. Jak podkreślają, wynik ankiety sugeruje, że Polacy cenią sobie taki rodzaj ekskluzywności i elegancji, który sami mogą sobie na co dzień, nomen omen, zaserwować.

Według 42 procent respondentów, do atrybutów osoby obdarzonej wyszukanym smakiem należy zamiłowanie do otaczania się drogimi przedmiotami. 22 procent wymieniło dyplom dobrej uczelni. Jedynie według 16 procent osoba obdarzona wyszukanym smakiem to zarazem postać znana z częstej obecności w mediach.

Więcej z rozmowie z gośćmi "Poranka". Posłuchaj/zobacz.

ŁSz