Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Agnieszka Paciorek 20.07.2011

Minusy i plusy bycia wolnym strzelcem

Nie dla każdego taki sposób zarabiania na życie jest odpowiedni. Kto nie umie organizować sobie czasu czy oddzielać życie zawodowe od prywatnego powinien raczej poszukać normalnej pracy.
Minusy i plusy bycia wolnym strzelcemGlow Images/East News

Wolny strzelec, inaczej freelancer, to osoba pracująca bez etatu zajmująca się realizowaniem własnych projektów lub zamówień. Do zawodów najczęściej wybieranych przez wolnych strzelców zaliczyć można m.in. programowanie, pisarstwo, dziennikarstwo i tłumaczenia. O zaletach i wadach bycia freelancerem oraz cechach, które powinny charakteryzować osobę chcącą pracować na własny rachunek rozmawialiśmy w "Poranku" Czwórki.

Byciem wolnym strzelcem wiąże się z posiadaniem dużej dozy dowolności. Pracuje się w odpowiednich dla siebie godzinach i w dowolnych miejscach, przyjmuje się tylko ciekawe projekty czy chociażby bierze się urlop w każdym możliwym momencie.

Jest też jednak druga strona medalu. Choć są branże, w których bycie wolnym strzelcem jest bardziej opłacalne niż praca na etacie, warto pamiętać, że taka forma zarabiana na życie niesie ze sobą wiele niespodzianek i niepewności.

Freelancerzy muszą być czasami bardzo cierpliwi. Przecież nie zawsze zlecenia napływają jedno po drugim. Gdy jednak tak się dzieje, to zdarza się, że wolny strzelec, aby wywiązać się z obowiązków, nie pracuje ośmiu godzin dziennie, lecz dwanaście czy nawet dłużej.

Paweł Białach pracujący na własny rachunek, jako informatyk, zwraca uwagę także na fakt, że z otrzymaniem zapłaty za wykonaną pracę była różnie. – Zleceniodawcy zdają sobie sprawę, że freelancer ma ograniczone możliwości walki o swoje prawa i pozwalają sobie nie płacić faktur – mówi.

Okazuje się, że praca, jako wolny strzelec nie jest dla każdego. To dobra forma zarabiania na życie dla osób bardzo pewnych siebie, które nie zrażają się niepowodzeniami i umieją się promować. – Trzeba mieć twardą skórę i odpowiednie nastawienie – przekonuje Paweł Białach. Ponadto liczy się cierpliwość, umiejętność organizowania sobie czasu i rozgraniczenia życia prywatnego od zawodowego.

Więcej na temat bycia freelancerem i specjalnych biurach, które wynajmuje się wolnym strzelcom z różnych branży po to, aby nie musieli ciągle pracować w domu, dowiesz się słuchając "Poranka" w Czwórce.

ap