Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 07.04.2014

Czy kret naprawdę jest ślepy?

Mówi się "być ślepy jak kret". Okazuje się tymczasem, że to nie do końca jest prawda.
KretKreten.wikipedia.org/aut. Michael David Hill

- Kret ma oczy, ale ich średnica to zaledwie jeden milimetr - opowiada Anna Węgrzynowicz z działu dydaktycznego Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego. - Są przykryte sierścią i nie mają aż tak skomplikowanej budowy, jak oczy pozostałych ssaków.

Jak przyznaje ekspertka, widzenie nie jest kretom praktycznie do niczego potrzebne. Zwierzęta te większość życia spędzają bowiem pod ziemią, w całkowitej ciemności.

Dlatego też, jak przyznaje Węgrzynowicz, krety widzą, ale nie jest to ich mocna strona. Biegle za to posługują się innymi zmysłami. - Mają świetny słuch, bardzo wyczulony węch - wymienia Węgrzynowicz. - Na tym się opierają.

Dlatego krety wizyty na powierzchni ziemi przypłacają często życiem. Stają się bowiem ofiarami drapieżników, albo wpadają pod samochody.

Czytaj także: Kret nie ma planu. Nigdy nie wie, dokąd zmierza <<<

Nie tylko krety w drodze ewolucji straciły możliwość opierania się na zmyśle wzroku. - Na przykład ślepce jaskiniowe to ryby, które mają pozarastane oczy, nie korzystają z nich zupełnie - mówi Węgrzynowicz. - Kiepski wzrok mają także nietoperze, żyjące przecież w ciemności.

(kd / ac)