Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Barbara Cholewińska 15.07.2014

Wakacje to czas pracy dorywczej

Wakacje to nie tylko czas na odpoczynek. Można je również wykorzystać na pracę dorywczą. Roznoszenie ulotek, degustacja kebabów, zbieranie owoców i warzyw, praca na budowie - to niewielka część tego, co można robić.
Wakacje to czas pracy dorywczejGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Praca sezonowa to dobra okazja, by dorobić do kieszonkowego, ale też zebrać doświadczenie zawodowe (Czwórka/4 do 4)
Czytaj także

Najwięcej można zarobić jako kelner i kelnerka w miejscach, w których sprzedawane są alkohole, a klientela pochodzi głównie zza naszej zachodniej granicy. Bardzo przydatna jest znajomość języka obcego. Jeśli uda się porozumieć z klientem w jego ojczystym narzeczu, można liczyć na większy napiwek. Zarobki sięgają nawet do 3 tys. zł. Przyhotelowi kucharze również nie mogą narzekać na wysokość pensji. Rekordy biją oferty pomocy przy gospodarstwie rolnym, w którym pomaga się właścicielom w pracach przy krowach dojnych, w polu lub przy obsłudze maszyn. Pracodawca najczęściej oferuje wyżywienie i nocleg, plus wynagrodzenie aż do 5 tys. zł!

Czytaj także: Wczesna praca się opłaca?<<<

Podczas przerwy od szkoły młodzi mogą nie tylko dorobić do kieszonkowego, ale też zapoznać się z pracą w ich przyszłym, wymarzonym zawodzie. Dostanie się na staż lub praktyki, dzięki którym sprawdzą, czy dany zawód jest rzeczywiście tym, co chcą robić w życiu, a przy okazji zdobędą cenną pozycję do CV, stanowi interesującą wakacyjną alternatywę.

- Polskie prawo pozwala nam podejmować pracę przed osiągnięciem pełnoletności. Osoby w wieku od 16 do 18 lat mogą już pracować. Przede wszystkim trzeba mieć zgodę pisemną rodzica, bądź opiekuna na podjęcie pracy. Nie może być ona wykonywana dłużej niż 7 godzin dziennie, 35 godzin tygodniowo i nie może odbywać się w godzinach nocnych. Piętnastolatkowie mogą wykonywać pracę przez 6 godzin dziennie i musi być związana z planami zawodowymi na przyszłość - mówi Agata Stachowiak z serwisu Olx.pl

Ważne jest, aby podpisać umowę z pracodawcą przed podjęciem pracy. Niezależnie od tego, jaka będzie to umowa - o dzieło, czy zlecenie, powinna być tam informacja dotycząca wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia oraz zakres obowiązków. Gwarantuje to pewność, że pracownik nie będzie wyzyskiwany.

Więcej dowiesz się słuchając całego materiału w audycji "4 do 4".

bc, ac