Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Przemysław Goławski 30.08.2011

Psychika to filar sportu

Czy można uprawiać sport w Internecie? – Można – stwierdza bez wahania psycholog sportu dr Dariusz Parzelski.
Psychika to filar sportufot. W. Kusiński/PR

W rozmowie z Justyną Dżbik, dr Dariusz Parzelski, kierownik Zakładu Psychologii Sportu Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, opowiada o sporcie, rywalizacji on-line, psychologii i nowym kierunku studiów.

- Rywalizacja sportowa w sieci rządzi się swoimi prawami, ale elementy niezbędne do uprawiania takich sportów na wysokim poziomie są podobne w sporcie tradycyjnym. Trzeba trenować, trzeba się rozwijać, dbać o ciało, przestrzegać diety – mówi ekspert.

W rozgrywkach on-line, pomimo tego, że sport rozgrywa się głównie w głowie, gra całe ciało zawodnika. Oni także muszą dbać o swoją kondycję psychiczną. – Jeżeli ciało nie będzie czuło komfortu, głowa nie będzie podejmowała dobrych decyzji – wyjaśnia Parzelski.

Czterema filarami sportu są taktyka, technika, ciało i psychika. Rozwój jest ważny we wszystkich tych obszarach. Jak podkreśla ekspert, sportowcy dziś nie przychodzą do psychologa tylko z problemem. Często szukają podpowiedzi jak się rozwijać – gdy ich wyniki są dobre, chcą, by były jeszcze lepsze.

Dla wszystkich pasjonatów psychologii, którzy chcą pracować ze sportowcami, powstał nowy kierunek studiów. - "Psychologia sportu" to kierunek wyjątkowy w Polsce i Europie. Jest nauczany tylko na jednej uczelni w Wielkiej Brytanii, teraz będzie na SWPS. Przekazywana wiedza powinna służyć tym, którzy funkcjonują w sporcie – zawodnikom, trenerom, rodzicom zawodników – mówi gość audycji.

Więcej szczegółów o pracy psychologa sportu poznać można słuchając dźwięku całej audycji.

pg