Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 16.05.2013

Umiejętności negocjacyjne przydają się w życiu

Gdy nie możemy się z kimś dogadać i powoli zaczynamy się już zastanawiać, czy rozwiązania sporu nie powierzyć sądowi, przydają się umiejętności negocjacyjne. Jeśli nie masz do tego talentu - udaj się do mediatora.
Umiejętności negocjacyjne przydają się w życiuGlow Images/East News

– Mediacja to nie jest psychoterapia – mówi Tomasz Gocłowski ze Stowarzyszenia Mediator Polski. – To dobrowolne, niesformalizowane postępowanie, które prowadzi do wygaszenia konfliktu i osiągnięcia satysfakcjonującego obie strony porozumienia.

Zdaniem eksperta mediator powinien spełniać jeden, podstawowy warunek, musi być bezstronny. – Jeśli nie jest, automatycznie mediacja nie ma sensu – mówi Gocłowski.

Zdaniem mediatora, Michał Czapski z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, negocjowanie może naprawdę wciągnąć, jeśli praca ta jest jednocześnie pasją.

- Mediowanie to praca z ludźmi. Trzeba pamiętać, że zawsze w sporze są dwie strony, ludzie, którzy przychodzą z problemem – opowiada mediator,. – Momenty zwątpienia przychodzą, gdyż niektóre przypadki są naprawdę trudne, ale po chwili przychodzi refleksja, wracam myślami do sprawy, analizuję przypadek i na kolejnym spotkaniu próbuję szukać rozwiązania w inny sposób.

Bo, zdaniem Czapskiego, praca mediatora to w dużej mierze umiejętność oddzielenie istoty problemu, od emocji, jakie targają ludźmi bezpiśrednio zaangażowanymi w sprawę. Dlatego zdarza się, że ludzie, którzy przyszli do mediatora skłóceni, wychodzą z gabinetu uśmiechnięci.

Na czym polega mediacja? Jak wygląda rozmowa z skłóconymi klientami? Bo dowiedzieć się więcej, posłuchaj nagrań rozmów z audycji "4 do 4".

(kd)