Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Paulina Jakubowska 16.05.2013

Będzie budżet UE na siedem lat, jak załatamy dziurę

Budżet Unii Europejskiej na lata 2014-2020 prezentuje się obiecująco. Zanim jednak zostanie przyjęty trzeba uporać się z brakiem pieniędzy na rok 2013, a to aż 11 miliardów euro.
Będzie budżet UE na siedem lat, jak załatamy dziurę Glow Images/East News

Dziś wiele krajów Unii Europejskiej walczy z bezrobociem. Eksperci uważają, że kluczem do sukcesu jest zwrócenie uwagi na to kogo i jak kształcimy.
- Wygrywają kraje, które postawiły na bardzo wykwalifikowane wykształcenie, które u nas się nazywa pogardliwie: zawodowym - mówi Janusz Lewandowski, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu. - Daje ono konkretne umiejętności na miarę przemysłu XXI wieku, a nie formuje magistra socjologii czy filozofii, który z tym dyplomem ma marne szanse na znalezienie się na rynku pracy, czasem to jest nawet taka przepustka ku bezrobociu - smutno podsumowuje.
W planowanym budżecie na lata 2014-2020 są środki m.in. na Erasmusa dla wszystkich, który podnosi kwalifikacje pracowników zawodowych. Parlament Europejski jednak zwleka z przyjęciem budżetu.

- Skoro stwierdzamy, że mamy niedobory w budżecie na ten rok, to trzeba załatać problem 2013 roku zanim się podpisze siedmiolatkę 2014-2020 - mówi ekspert. - Dla całej Unii brakuje 11 miliardów. Polska musi dorzucić 300 milionów euro.
Mimo że nie jest to wesoła wiadomość, to należy zwrócić uwagę, że jeśli teraz Polska dołoży do budżetu UE 300 milionów, to w przyszłości dostanie 6 lub 7 razy więcej, bo taka jest nasza sytuacja wobec funduszy europejskich - posłuchaj załączonego materiału Kasi Kornet i dowiedz się więcej na ten temat.

Audycja powstała w ramach projektu Euranet Plus.

(pj)