Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 16.08.2013

Najpiękniejsze dworce kolejowe także znajdują się w Polsce

Z założenia powinny być wizytówką miast, jednak w ostatnich latach przeważnie odstraszały. Postanowiliśmy sprawdzić gdzie w Polsce znajdują się najpiękniejsze dworce kolejowe.
Dworzec Główny we WrocławiuDworzec Główny we WrocławiuJednozgloskowiec/commons.wikimedia.org
Posłuchaj
  • Ranking najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce (4 do 4/Czwórka)
Czytaj także

Dworzec Główny we Wrocławiu

- To unikalny na skalę Polski przykład architektury dworcowej - mówi Grzegorz Piątek, krytyk architektury. - Z jednej strony jest to budynek na wskroś nowoczesny: z przeszkloną halą peronową i odważną stalową konstrukcją. Z drugiej zaś od frontu jest niezwykle romantyczną, neogotycką budowlą, która udaje zameczek z wieżyczkami.

Prace remontowe na wrocławskim dworcu trwały dwa lata. Od 1 czerwca można korzystać ze wszystkich (odnowionych) części użytkowych, jak tunele, hall główny, czy park przed dworcem. Nieznacznie zmieniło się też ułożenie punktów obsługi pasażerów i kas, które uruchomiono pod zabytkowymi neonami z lat 80.

Dworzec Gdynia Główna

- To wizytówka jednocześnie przedwojennej jak i powojennej architektury - opowiada krytyk architektury. - Dworzec najpierw był zbudowany w latach 20., potem bardzo zniszczony i odbudowany po wojnie, ale w stylu nawiązującym do tego, co można by wymyślić w latach 30. To taki historyzujący modernizm z bardzo ciekawymi dekoracjami przygotowanymi w latach 50. przez artystów i studentów sopockiej ASP. Po ostatnim remoncie możemy podziwiać te piękne malowidła i mozaiki.

Zabytkowy dworzec został gruntownie odnowiony dzięki środkom Unii Europejskiej. Przywrócono jego historyczny charakter, wprowadzając jednocześnie rozwiązania zapewniające nowoczesne standardy obsługi. Prace remontowe kosztowały ponad 40 milionów złotych.

Dworzec w Tarnowie

- Dworzec powstawał w latach 1906-1910 i nie jest typowym neostylowym budynkiem. Bardziej w formie i stylistyce nawiązuje do secesji, natomiast w myśleniu o funkcjonalności odwołuje się do wczesnego modernizmu - tłumaczy architekt Błażej Szymczyński. - Budynek jest podporządkowany funkcji. On nie ma wyglądać, tylko spełniać swoją rolę.

Dworzec kolejowy w Tarnowie jest drugim co do wielkości dworcem w Małopolsce. Leży na skrzyżowaniu dwóch ważnych dróg kolejowych - Wrocław-Katowice-Kraków-Przemyśl-Lwów i Tarnów-Nowy Sącz-Muszyna-Bratysława-Wiedeń-Budapeszt.

kul