Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Karina Duczyńska 19.02.2017

Nieoczywisty Radom. Gombrowicz go nie znosił...

Miasto to sławę zyskało przede wszystkim dzięki żartom, które nasiliły się szczególnie w latach 70. W Czwórce udowadniamy Wam jednak, że warto Radom odwiedzać regularnie, bo jest tam co robić.   

Po Radomiu Czwórkową dziennikarkę Dominikę Klimek oprowadzał m.in. Krzysztof Ninard z tamtejszego Centrum Informacji Turystycznej. Najpierw zaprowadził ją do Grodziska, które, jak tłumaczył, "dało Radomiowi początek". Pierwsza wzmianka o mieście to rok 1155 w bulli Hadriana, w której papież ten mówił o wsi Sławno obok Radomia leżącej. - Ciekawe jest, że Warszawa powstała nieco później - wyjaśniał Krzysztof Ninard.

Sprawdź też:
żubr 1200.jpg
Białowieża. "Najpiękniejsza fototapeta świata"

W leżącym na drodze do południowo-wschodniej Polski Radomiu z całą pewnością warto odwiedzać także muzea, nie tylko Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", ale także Muzeum im. Jacka Malczewskiego - można tam znaleźć, m.in. unikatowe zbiory archeologiczne. A jakie związki miał z Radomiem Witold Gombrowicz? - Pisarz był związany przede wszystkim z okolicami Ostrowca Świętokrzyskiego. Bywał też w Radomiu oraz we Wsoli, gdzie znajduje się pałacyk jego brata Jerzego. Możliwe, że tam powstała część "Ferdydurke" - zdradzał Krzysztof Ninard. 

Gombrowicz obecny jest także w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, a to za sprawą organizowanego tam od 1993 roku Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. - Na naszym wydarzeniu można zobaczyć wszystkie istniejące formy teatralne. Lubimy różne estetyki - mówił Dominice Klimek dyrektor teatru Zbigniew Rybka.

Kiedy odbędzie się kolejna edycja tego wydarzenia, no i dlaczego do Radomia warto wybrać się we wrześniu starym automobilem - tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał przygotowała: Dominika Klimek

Data emisji: 18.02.2017

Godzina emisji: 16.08

jsz/fbi