Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Kaczyńska 02.09.2018

Megality i kamienne kręgi. Gdzie leży polskie Stonehenge?

Marzenie o wędrówkach śladami starożytności można zrealizować także w naszym kraju. Wystarczy wybrać się na Pomorze - o czym przekonuje Bogusław Cyrny, dyrektor szkoły podstawowej w Łupawie oraz prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Łupawy. 

Czytaj także
muzeum kanału dętka pap 1200.jpg
Drugie dno Łodzi. Muzeum Kanału "Dętka"

Najbardziej znane relikty megalityczne znajdziemy nieopodal wsi Łupawa. To właśnie tutaj archeolodzy w trakcie swoich prac natrafili na zabytki, pochodzące z okresu od 5000 do 4900 p.n.e. i od 2800 do 2500 p.n.e. - Niezwykłość naszych grobowców polega na tym, że jest to największe skupisko stanowisk megalitycznych w Polsce - wyjaśnia rozmówca Mateusza Sienkiewicza.

Bogusław Cyrny tłumaczy także, czym są megality. - To forma pomnika upamiętniającego pochówek ważnych osobistości epoki neolitu. Dziś powiedzielibyśmy grób, ale specyficzny, bo miał on około 30-50 metrów długości i kilka metrów wysokości - mówi.

Jak wygląda największy megalit w Łupawie? Na czym będzie polegał proces "odkrzaczania i uwidaczniania" grobowców? Dlaczego woda w Łupawie jest niezwykła? O tym m.in. w nagraniu audycji.


Czytaj także
nidzica czorsztyn pieniny 1200.jpg
Pieniny w gawędach duchów, magów i superbohaterki św. Kingi

Zapraszamy także do wysłuchania drugiej godziny "Hotspotu", w której opowiadaliśmy o projekcie NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, czyli o organizowanym w Lublinie cyklu spacerów w dwóch językach: polskim i migowym >>>

***

Audycja: Hotspot

Prowadzący: Mateusz Kulik

Materiał przygotował: Mateusz Sienkiewicz (Polskie Radio Koszalin)

Data emisji: 1.09.2018

Godzina emisji: 16.09

kul/kh